Výlety na ostrově Zakynthos
Dva malé řecké ostrovy souhrnně označované jako Strofády leží v Jónském moři, zhruba 44 km jižně od řeckého ostrova Zakynthos. Ostrovy se staly útočištěm pro tisíce stěhovavých ptáků ročně a na větším ostrově Stamfani stojí starý středověký klášter.
Strofády jsou uskupením dvou menších ostrovů, větší ostrov se nazývá Stamfani a menší ostrov Arpia (či Arpya). Administrativně tvoří součást řeckého ostrova Zakynthos, od kterého je dělí vzdálenost asi 44 km, a zhruba stejně vzdálené jsou Strofády také od pobřeží Peloponésu.
Ostrovy Strofády jsou skalnaté, porostlé vegetací a velmi ploché (nejvyšší kopec dosahuje výšky asi 20 m n. m.). Právě pro jejich plochou krajinu se jim někdy říká také "plovoucí ostrovy" ("Plotai Nissoi"), protože z dálky opravdu vypadají, jako kdyby jen klidně splývaly na hladině moře.
Strofády jsou známé především díky hojnému výskytu ptactva, které ostrovy využívá jako zastávku na svých migračních trasách. Strofády jsou součástí Národního mořského parku Zakynthos, neboť sem každoročně přilétá hnízdit a odpočívat více než 1 200 různých druhů stěhovavých ptáků (zejména z Afriky). Na jaře tu probíhá velká migrace hrdliček, přilétají sem kukačky, vlaštovky. divoké labutě nebo dudci či s oblibou pozorovaný střízlík Coryho.
V minulosti Strofádské ostrovy patřily také k nejúrodnějším řeckým oblastem, protože se tu produkovalo velké množství ovoce nejrůznějších druhů a odrůd. I v současné době tu roste několik druhů ovocných stromů, zejména pomerančovníky, citroníky či fíkovníky, stejně jako různé květiny, keře i jiné stromy, např. platan a velmi rozšířený vytrvalý cedr.
Na větším ostrově Stamfani stojí pozůstatky starého byzantského kláštera, který byl postaven v roce 1241 na přání princezny Irini, dcery nikájského císaře, která díky těmto ostrovům přežila ztroskotání své lodi. Klášter byl zasvěcený Proměnění Ježíše Krista i Panně Marii. Středověký klášter byl kvůli častým pirátským nájezdům vybudován jako pevnost.
V minulosti zde žilo mnoho mnichů, mezi nimi i svatý Dionýsios, novodobý ochránce a patron ostrova Zakynthos. Klášter Matky Boží byl kdysi i posledním místem odpočinku sv. Dionýsia, v 17. století byly ale kvůli bezpečnosti převezeny ostatky svatého na ostrov Zakynthos (dnes jsou uloženy v kostele Agios Dionysios v hlavním městě Zakynthos). Na památku dob minulých jsou tu i dnes vystaveny byzantské ikony, výšivky nebo sochy (např. dvouhlavý orel, symbol Byzantské říše). Klášter dnes obývá zhruba 50 místních obyvatel v čele se zdejším mnichem.
V mytologických příbězích byly Strofády označeny jako sídlo Harpyjí.
Přístup na ostrůvky je během letní sezony možný výletními loděmi, které vyplouvají z přístavu ve městě Zakynthos. Kdykoliv během roku je možné si samozřejmě pronajmout např. jachtu a k ostrovům se vydat soukromě. Přístup na ostrovy je však náročnější, protože pobřeží je hodně skalnaté. A především menší ostrov Arpyia je považovaný za nebezpečný kvůli mělkým vodám.
Většina výletních lodí, které míří k ostrovům Strofády, zaveze turisty také k místu známému jako Inousská propadlina. Inousská propadlina je nejhlubším mořským příkopem nejen Jónského, ale také celého Středozemního moře, a dosahuje hloubky přes 4,5 km.
Tipy na výlety na ostrově Zakynthos: Hlavní město Zakynthos, Marathonisi (Želví ostrov), Modré jeskyně (Blue Caves), Lisovna a muzeum Aristeon, Olympie, Vinařství Callinico, Vodní park Zante Water Village (Sarakinado), Vrak lodi (pláž Navagio)
Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Zakynthos.
Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?