Výlety na ostrově Zakynthos
Řecký ostrov Kefalonie je velmi svěží, zelený ostrov v Jónském moři, který uchvacuje především svými krásnými plážemi a křišťálově čistou vodou. Návštěva tohoto "klenotu Jónského moře" je výborným tipem na výlet, pokud zrovna pobýváte na sousedním ostrově Zakynthos.
Řecký ostrov Kefalonie je největší z tzv. Jónských ostrovů a šestý největší ostrov Řecka. Leží severně od ostrova Zakynthos a plavba mezi těmito dvěma ostrovy trvá přibližně 1,5 hodiny.
Nádherné přírodní scenérie ostrova Kefalonie se staly dějištěm oscarového filmu Mandolína kapitána Corelliho z roku 2001, s Nicolasem Cagem a Penélope Cruz v hlavních rolích. Výborně je tu zachycen barevný kontrast zelených kefalonských hor a modrých vod, které ostrov omývají, divokost zdejší přírody či krása odlehlých zátok. Kefalonie je převážně hornatý ostrov, s nejvyšší horou Ainos (1628 m).
Ostrov Kefalonie má také bohatou minulost a dlouhou kulturní tradici. Historii ostrova však velmi poznamenovalo devastující zemětřesení z roku 1953, které zničilo především hlavní město Argostoli, ale vážně poškodilo města, vesnice a památky po celém ostrově.
Turisticky velmi zajímavou lokalitou je krápníková jeskyně Drogarati, která leží ve střední části ostrova Kefalonie, asi 5 km jižně od města Sami. Drogarati je impozantní jeskyně s nádhernými útvary stalaktitů a stalagmitů, návštěvníci procházejí dlouhou chodbou až na "královský balkón" a poté mohou kolem malého jezírka projít do velké síně se skvělou akustikou. Podle speleologů je jeskyně stará asi 150 milionů let, objevena byla ale až po silném zemětřesení, které odhalilo její vchod. Přestože zemětřesení jeskyni poškodilo, její krápníková výzdoba je stále dechberoucí.
Kefalonie je také známá pro svá podzemní jezera, velmi slavné je jezero Melissani, nacházející se nedaleko města Sami, zhruba 500 m od moře. Podzemní jezero Melissani je malým zázrakem přírody, který vznikl částečným zřícením stropu jeskyně. Z jeskyně a hladiny jezera se tak návštěvníkům otevírá přímý výhled na oblohu, a pokud jeskyni navštíví v době, kdy je slunce vysoko a sluneční svit proniká přímo do jeskyně, mohou vidět, jak paprsky slunce rozzáří světle modré vody jezera. Jeskyně má také druhou komoru, ve které rostou krápníky pokryté řasami a mechem. Tato komora je osvětlena elektrickými světly. Plavba lodí po jeskynním jezeře Melissani patří k nejznámějším turistickým atrakcím ostrova.
K velmi působivým přírodním zajímavostem ostrova Kefalonie patří jistě také propadliny Katavothres a skála Kounopetra. "Propadliny" Katavothres leží u výběžku města Argostoli a jejich unikátnost spočívá v tom, že v nich mizí ohromné množství mořské vody. Tyto stálé průtoky vody byly kdysi využívány jako pohon pro vodní mlýny, které byly ale bohužel zničeny při zemětřesení v r. 1953. Dnes tu stojí jediné mlýnské kolo, replika těch historických. Z geologického hlediska se jedná o velmi zajímavý úkaz, neboť vědci zjistili, že propady u Argostoli jsou spojeny s prameny Karavomilos ve městě Sami i s lagunovým jezerem Melissani.
Dalším přírodním úkazem ostrova je skála Kounopetra, která se nachází v moři u jižního pobřeží ostrova (poloostrova Paliki), u malé rybářské vesničky Kounopetra. Skála Kounopetra se proslavila tím, že kus této skály se pohyboval rytmicky společně s mořem. Nicméně od zemětřesení v roce 1953 se již "pohyblivé kameny Kounopetra" nepohybují. Uvádí se, že velké zemětřesení v roce 1953 mimo jiné vyzvedlo ostrov Kefalonia až o 30 cm.
Kefalonie má jedny z nejkrásnějších pláží v Řecku a například pláž Myrtos se pravidelně umisťuje na předních místech celosvětových žebříčků pro svoji křišťálově čistou vodu, nádhernou modrozelenou barvu moře a zajímavé okolní prostředí. Další nádherné pláže leží u letovisek Skala a Lourdata.
Na ostrově Kefalonie se nachází národní park, který se rozkládá kolem nejvyšší hory Ainos (s vrcholem ve výšce 1628 m n.m.). V národním parku Ainos roste vzácný druh jedle s obzvláště tmavým kmenem, tzv. kefalonská jedle, která se původně vyskytovala pouze v této oblasti. Kvůli hustotě těchto tmavých jedlí dostal Ainos jméno Černá hora. Návštěvníci parku mohou také spatřit malé, divoké koně, kteří tu volně žijí a pobíhají po skalních útesech.
Největší město ostrova a zároveň hlavní město Argostoli se rozkládá na jeho jižním pobřeží. Jedná se o živé turistické středisko s rozmanitými obchůdky, kavárnami a restauracemi, přičemž centrem veškerého dění v Argostoli je náměstí Valianou nedaleko přístavu. Místní zajímavostí je Bossetův most, který spojuje oba břehy laguny Koutavos (na jedné straně mostu leží město Argostoli a na druhé straně obec Drapano). Jedná se o nejdelší kamenný most na světě vedoucí přes moře a zhruba uprostřed mostu stojí na malém ostrůvku obelisk, symbolizující svobodu. Ačkoliv bylo město téměř úplně zničeno při zemětřesení v roce 1953 a muselo být následně znovu vystavěno, stále tu lze nalézt i místa se starou benátskou architekturou. Argostoli je zároveň také největším přístavem ostrova Kefalonie.
Druhé největší město ostrova se jmenuje Lixouri a leží prakticky naproti hlavnímu městu, na opačné straně velkého zálivu Lassi. Lixouri je velmi malebné městečko s poklidným způsobem života, ideální pro procházky a posezení v některé ze zdejších kaváren či cukráren. K nejoblíbenějším turistickým letoviskům patří také Skala a Lassi.
Kefalonská kuchyně je vyhlášená, vyrábí se tu žlutý sýr, sýr feta, olivový olej, med a speciálními způsoby se tu upravuje také maso, ať už telecí, jehněčí či kuřecí. Mezi známé a chutné místní pokrmy patří například kefalonských masový koláč (telecí a jehněčí maso vařené v rajčatové vinné omáčce se zeleninou, směsí koření, česnekem ad.) a kuřecí tserepa (pečené kuře marinované v nálevu z oregana, pepře, olivového oleje, česneku ad.).
Turistům, kteří mají rádi historické a architektonické památky, můžeme doporučit také návštěvu hradu svatého Jiří nebo kláštera svatého Gerassima. Hrad svatého Jiří se vypíná vysoko na kopci nad vesničkami Peratata a Travliata, v jižní části ostrova Kefalonie, a je silně spjat s historií celého ostrova. Hrad byl vybudován ve 12. století během byzantské éry, načež padl do rukou Turků až se dočkal přestavby a renovace pod nadvládou Benátek na počátku 16. století. Po dokončení prací byla tato pevnost využívána jako hlavní sídlo ostrova Kefalonie, a to až do r. 1757. Dvě zemětřesení v 17. století a především ničivé zemětřesení v r. 1953 bohužel hrad značně poškodily a do dnešních dní se z něj dochovaly pouze ruiny. Místo však stojí za návštěvu, stále jsou tu k vidění např. různé erby benátských rodin a z pevnosti je nádherný výhled do okolí.
Patronem ostrova Kefalonie je svatý Gerassimos, který zde v roce 1560 založil Svatý ženský klášter a nazval jej Novým Jeruzalémem. Gerasimos v areálu kláštera zasadil tři platany, které tu rostou dodnes, stejně jako jsou tu zachovány i tři studny, které prý vykopal holýma rukama. Svatý Gerasimos byl známý svými zázračnými schopnostmi léčit lidi s duševními chorobami. Klášter svatého Gerassima je považován za jedno z nejposvátnějších poutních míst na Kefalonii, jsou zde uloženy i ostatky světce. Později byl klášter doplněn o nově postavený kostel. Klášter svatého Gerassima se nachází ve vnitrozemí ostrova pod horou Ainos, poblíž vesnic Fragata a Valsamata.
Ostrov Kefalonii mohou turisté navštívit jak v rámci jednodenního výletu, tak i mnohem intenzivněji díky delšímu pobytu. Ačkoliv ostrov Kefalonie stále leží trochu stranou hlavního turistického ruchu jiných řeckých ostrovů, nachází se tu velké množství různorodých ubytovacích kapacit, od soukromých apartmánů až velmi pěkné hotely. Pobytové letecké zájezdy na ostrov Kefalonia se již objevují i v nabídkách českých cestovních kanceláří. Pobyt na ostrově Kefalonie bychom doporučili především těm, kteří během své dovolené vyhledávají spíše klid a odpočinek.
Rozhodnete-li se pro lodní výlet ze sousedního ostrova Zakynthos, trajekt na ostrov Kefalonia vyplouvá z přístavu Agios Nikolaos ve Skinari. Organizované fakultativní výlety se zpravidla zaměřují na nejznámější turistické atrakce ostrova Kefalonie, součástí lodního výletu proto často bývá plavba po podzemním jezeře Melissani, prohlídka jeskyně Drogarati a zastávka v zátoce Myrtos, která patří k nejfotografovanějším místům v Řecku. Poznávací výlet může také zahrnovat prohlídku hradu sv. Jiří nebo kláštera sv. Gerassima. Odpočinek a volný čas bývá naplánován buď v hlavním městě Argostoli, nebo naopak v nějaké malebné vesničce, např. v oblíbeném přístavním městečku Agia Efimia, které je známé tradičními tavernami s výbornými řeckými specialitami a nádhernou květinovou výzdobou letoviska.
Tipy na výlety na ostrově Zakynthos: Hlavní město Zakynthos, Marathonisi (Želví ostrov), Modré jeskyně (Blue Caves), Lisovna a muzeum Aristeon, Olympie, Vinařství Callinico, Vodní park Zante Water Village (Sarakinado), Vrak lodi (pláž Navagio)
Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Zakynthos.
Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?