Výlety na ostrově Zakynthos
Malý ostrov Marathonisi leží v jižní části řeckého ostrova Zakynthos, v turisticky oblíbené zátoce Laganas. Známý je také jako "želví ostrov", neboť právě sem připlouvají želvy Caretta Caretta, aby do písku na pláži nakladly svá vajíčka. A svým tvarem ostrov dokonce i želvu připomíná.
Zátoka Laganas je oblíbenou prázdninovou destinací ostrova Zakynthos, leží tu nejvyhledávanější turistická letoviska Laganas, Kalamaki a Agios Sostis a také tři malé ostrůvky Pelouzo, Marathonisi a Cameo (Agios Sostis).
Marathonisi je malý neobydlený ostrov, který leží mezi poloostrovy Vassilikos a Keri, na dohled od zakynthoské pevniny. Krásně je vidět především z pláží Agios Sostis a Laganas, od kterých ho dělí vzdálenost asi 3 km. K Marathonisi patří také ještě dva drobnější ostrůvky, které se společně nazývají Pontikonisia.
Marathonisi je proslulé jako místo pro pozorování vzácných želv karet obrovských, které sem od jara do pozdního léta připlouvají, páří se v moři a poté vylézají na břeh a kladou do písku svá vajíčka. Ostrov spadá pod ochranu Zakynthoského národního mořského parku, jehož cílem je právě ochrana přírodního dědictví ostrova a ohrožených druhů zvířat zde žijících. Kromě želv Caretta Caretta patří k chráněným druhům také ohrožený tuleň středomořský Monachus Monachus.
Ostrovu Marathonisi se často přezdívá také "želví ostrov", a to jednak díky připlouvajícím želvám Caretta Caretta, ale také díky jeho tvaru, kterým želvu doopravdy připomíná. Ostrov je pokrytý hustou vegetací borovicových lesů a olivových hájů a Zakynthoský národní mořský park se ho snaží ochránit před jakýmikoliv lidskými zásahy.
Na ostrově Marathonisi se nacházejí dvě hlavní pláže. Větší pláž Marathonisi pokrývá jemný zlatavý písek a právě tento úsek pobřeží využívají mořské želvy k zakládání svých hnízd. Tato pláž spadá pod ochranu Zakynthoského národního mořského parku a platí zde určitá pravidla. Například to, že by se turisté měli zdržovat pouze u okraje pláže cca do 3 - 5 m od moře a dál její povrch nenarušovat, turisté se nesmějí asi samovolně vydávat na průzkum ostrova. Druhá navštěvovaná pláž je menší, oblázková a patří k ní také dvě malé zátoky v její blízkosti.
Ostrov je převážně skalnatý a kromě nádherných pláží a želviček návštěvníky nadchne i krásnými jeskyněmi, kolem kterých často vedou vyhlídkové plavby. Menší loďky mohou zajíždět i dovnitř jeskyní a turisté si velmi oblíbili šnorchlování v jejich blízkosti, stejně tak jako slunění na pláži a koupání v nádherném a čistém moři. K ostrovu Marathonisi denně vyplouvají vyhlídkové loďky a taxi čluny z nedalekých pláží, lze si také pronajmout člun v některé z místních půjčoven.
Marathonisi je zcela přírodní ostrov, bez jakéhokoliv turistického vybavení. Z tohoto důvodu návštěvníkům doporučujeme mít s sebou dostatek tekutin i jídla a také pokrývku hlavy, protože pláž nenabízí žádný přirozený stín a slunečníky se do písku zapíchávat nesmějí. Samozřejmostí je, že návštěvníci by se měli chovat ohleduplně ke zdejší přírodě a nezanechávat zde žádné odpadky.
Želvy Caretta Caretta patří k ohroženým druhům živočichů a pláže na Zakynthosu jsou jejich posledním útočištěm. Želvy migrují po celém Středomoří, aby se na jaře vracely do zátoky Laganas kvůli hnízdění. V období od května do září připlouvají k plážím zátoky, páří se ve vodě a čekají na noc, kdy samice vylézají na břeh a kladou vajíčka do písku. V písku vyhloubí hluboký důlek a snesou do něj v průměru 120 vajec. Samice jsou ale velmi citlivé na hluk nebo světlo a jsou-li vyrušeny, vrátí se do moře, aniž by snesly vajíčka. Během sezóny se na plážích podél zálivu Laganas objeví asi 1 300 hnízd.
Po 60 dnech se z vajíček vylíhnou malé želvičky, prohrabou se pískem na povrch pláže a vydají se zpátky do moře. Děje se tak opět v noci, protože želvičky se orientují podle odlesku hvězd a měsíce na vodní hladině. Může je tak lehce zmást osvětlení z letovisek a želvičky se vydají špatným směrem. Dospělí jedinci dosahují velikosti až 1 metr a váhy až 150 kg.
Přestože želvy Caretta caretta jsou velmi ohroženými živočichy, jejich ochrana bohužel po dlouhou dobu ustupovala do pozadí před podnikatelskými zájmy místních obyvatel, těžících především z turistického rozvoje. Pod tlakem ekologických sdružení tak v roce 1999 řecká vláda zřídila organizaci Národní mořský park Zakynthos (Zakynthos National Marine Park – ZNMP) na ochranu ohrožených mořských druhů (kromě želv Karety obrovské zahrnuje národní park i kriticky ohrožený druh tuleně středomořského).
Národní park je ale dlouhodobě podfinancován, žádné větší kroky proto učiněny nebyly. Situace je však alespoň monitorována, hnízda želv jsou viditelně označena, byla stanovena pravidla pro pohyb po národním parku a po chráněných plážích a v době líhnutí želviček se po plážích pohybují i strážci. Na plážích, kde hnízdí želvy, se například nesmí na ně vstupovat mezi západem a východem slunce, hrabat v písku a zapíchávat slunečníky do písku, používat jakákoliv vozidla nebo v noci používat jakákoliv osvětlení. Z tohoto důvodu je omezený i provoz letiště na denní dobu (v noci se nelétá). Hodně důležitá je ohleduplnost turistů.
Budete-li mít štěstí a uvidíte malou želvičku, neberte ji do rukou a nenoste ji do vody. Musí tuto cestu zvládnout sama a zapamatovat si ji, aby se sem mohla v dospělosti vrátit a úspěšně zahnízdit.
Tuleň středomořský nebo také tuleň mnišský každoročně míří k řeckému ostrovu Zakynthosu a konkrétně také k malému ostrovu Marathonisi, aby se tu rozmnožoval a odpočíval. Navzdory své velikosti jsou tito tuleni považováni za velmi ohrožený mořský druh v celosvětovém měřítku. Kromě oblastí Egejského moře kolem Řecka a řeckých ostrovů byly zaznamenány malé a izolované populace tuleňů Monachus Monachus také u souostroví u portugalské Madeiry a u poloostrova Cabo Blanco na atlantickém pobřeží Afriky.
V dospělosti dorůstají tito tuleni do průměrné délky 2,4 m a samci váží v průměru 320 kg (samice průměrně 300 kg). Na břiše mají bílý pruh srsti, který se o obou pohlaví liší tvarem i barvou.
V dřívějších dobách se tuleni středomořští běžně shromažďovali na plážích, kde dokonce rodili i svá mláďata. Nejspíše v důsledku nárůstu lidské populace, průmyslu a turismu se však tuleni ze svého původního prostředí začali stahovat a dnes se shromažďují už pouze v jeskyních podél mořského pobřeží.
Tipy na výlety na ostrově Zakynthos: Hlavní město Zakynthos, Marathonisi (Želví ostrov), Modré jeskyně (Blue Caves), Lisovna a muzeum Aristeon, Olympie, Vinařství Callinico, Vodní park Zante Water Village (Sarakinado), Vrak lodi (pláž Navagio)
Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Zakynthos.
Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?