Památky na ostrově Zakynthos
Největší a pravděpodobně také nejznámější kostel ostrova stojí v jeho hlavním městě Zakynthos. Kostel svatého Dionýsa, patrona ostrova Zakynthos, společně s vysokou bílou zvonicí tvoří nádhernou dominantu zdejšího přístaviště. Současná podoba chrámu pochází z poloviny 20. století.
Kostel byl založen mnichy již na počátku 18. století. Ti původně žili na jednom malém řeckém ostrůvku v souostroví Strofády a opatrovali zde tělo svatého Dionýsa. Kvůli pirátským nájezdům museli ale místo opustit a i s ostatky světce přesídlili na ostrov Zakynthos, kde se svatý Dionýsos narodil. V 50. letech 19. století byla k chrámu přistavěna zvonice (kampanario). Zemětřesení v roce 1893 mělo však na stavbu devastující dopad. Současná budova kostela byla po 23 letech prací dokončena v roce 1948 a hned o pár let později na ni čekala náročná zkouška v podobě velkého zemětřesení (r. 1953). Kostel svatého Dionýsa jako jedna z mála budov zemětřesení odolala, což místní obyvatelé považují za zázrak a požehnání.
Kostel svatého Dionýsa je nádhernou budovou nejen zvenku, ale má i velmi zajímavý interiér. Kostel je bohatě vyzdoben freskami, krásnými malbami, velkými lustry, zlatými prvky, vitrážemi a zrak návštěvníků jistě upoutá i nádherný ikonastas. Uvnitř chrámu se nacházejí i relikvie světce Dionýsa uložené ve stříbrné rakvi, která je dílem Diamantise Bafase. Říká se, že když věřící šeptají dobrotivému mnichovi svá přání, rakev se nepatrně otevírá. Svatý Dionýsos je prý také často viděn živý a chodící. Proto mu bývají pravidelně obměňovány také jeho pantofle, neboť je mívá prošlapané a plné písku, jak chodívá konat zázraky.
Poutníci sem přicházejí celoročně a dvakrát do roka se konají i procesí – 17. prosince ve výročí smrti světce a 24. srpna, kdy byly ostatky sv. Donýsa převezeny na Zakynthos.
Kostel svatého Dionýsa se nachází v hlavním městě Zakynthos, s krásným výhledem na přístav. Zdobí ho také štíhlá, asi 40 m vysoká, bílá zvonice kostela, která je nepřehlédnutelná a v noci nádherně osvětlená. Kostel tvoří velká trojlodní bazilika s převýšenou střední lodí, kterou podpírá 14 mramorých sloupů s korintskými hlavicemi.
Svatý Dionýsos (Agios Dionysios) je patronem a ochráncem ostrova Zakynthos. Narodil se v r. 1547 na řeckém ostrově Zakynthos do šlechtické rodiny a již od mladého věku se mu dostávalo křesťanské výchovy a vzdělání. Ovládal italštinu, starořečtinu a latinu. Ve dvaceti letech, po smrti obou rodičů, daroval celý svůj majetek bratrovi a sestře a rozhodl se vstoupit do kláštera. Usadil se na malém ostrově Strofády několik mil od pobřeží Zakynthu. Postupem let byl vysvěcen na kněze a později se stal i arcibiskupem v Aegině.
Poslední léta svého života strávil v klášteře Panny Marie Anafonitrie na ostrově Zakynthos. Zde se také seběhla událost, která se stala legendou v životě tohoto světce. Jednou za ním do kostela přišel člověk, který ho prosil, aby ho ukryl před pronásledovateli. Vyšlo najevo, že tento člověk je pronásledován proto, že zabil mnicha - shodou okolností bratra sv. Dionýsa. Svatý Dionýsos byl velmi zklamán a zarmoucen, ale vraha svého bratra přesto z kostela nevyhnal a do rukou pronásledovatelů ho nevydal. Vrah učinil hluboké pokání a nakonec se sám stal mnichem. Agios Dionysios je považován za vzor odpuštění, a to i těch nejtěžších hříchů proti nám.
Dle svého přání byl Dionýsios po své smrti v prosinci r. 1622 pohřben v monastýru Agios Georgios na ostrově Strofády, kde prožil tolik let a kde byl vysvěcen na kněze. I po několika letech však zůstávalo jeho tělo nedotčené a vydávalo smíšenou vůni květin a kadidla. A konstantinopolský patriarcha prohlásil jeho svátost. Dnes jsou ostatky světce uloženy v kostele sv. Dionýsa, kam každoročně míří tisíce poutníků.
Nejoblíbenější památky na ostrově Zakynthos: Klášter Anafonitria, Klášter Panagia Skopiotissa, Kostel svatého Dionýsa, Kostel svatého Mikuláše (Zante), Větrný mlýn Skinari, Zřícenina hradu Bochali
Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Zakynthos.
Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?