Zakynthos - další informace
Řecký ostrov Zakynthos zaujme především svojí krásnou přírodou, svěžestí, rozmanitostí rostlin i živočichů a tyrkysovým mořem. Na ostrově se daří zejména teplomilným rostlinám, pestrobarevným květinám i nejrůznějším bylinám. Označení "ostrov vůní" či "ostrov květů" tak Zakynthu právem náleží. Žijí tu také vzácní mořští živočichové kareta obecná a tuleň středomořský.
Řecký ostrov Zakynthos leží v Jónském moři, u západního břehu Peloponéského poloostrova. Zakynthos je nejjižnější z tzv. Jónských ostrovů a charakterizuje ho středomořské klima. Léta na ostrově jsou slunná a suchá, zimní období poté bývá mírné a deštivé. Nejvíce srážek spadne v této oblasti v období od října do března a ostrovu zajistí dostatečnou vláhu, aby se mohl na jaře krásně zazelenat a pokrýt rozmanitými květinami a bylinami. O ostrově Zakynthos se tak mluví s přívlastkem "zelený ostrov".
Z hlediska geografického je ostrov Zakynthos velmi rozmanitý. Severní a severozápadní část ostrova je převážně hornatá a skalnatá, nachází se tu také nejvyšší hora Vrachionas s nadmořskou výškou 756 m. Pobřeží lemují skály a strmé útesy, které mnohdy vytvářejí velmi zajímavé skalní útvary nebo krásné mořské jeskyně. Tzv. modré jeskyně, fascinující vápencové jeskyně a oblouky, uvnitř kterých moře přímo září azurově modrou barvou, se nacházejí kolem severního cípu ostrova Zakynthos - ty nejkrásnější leží na severovýchodní straně od přístavu Agios Nikolaos až po mys Skinari a na severozápadním pobřeží u vesničky Volimes. Také další symbol ostrova Zakynthos, zátoku Navagio s vrakem staré lodi, nalezneme na severozápadním pobřeží ostrova.
Jižní a jihovýchodní část Zakynthu je naopak převážně nížinatá. Díky dostatečné vlhkosti a teplotě jsou nížiny velmi úrodné a ostrovu dovolují produkovat zejména kvalitní víno a olivový olej, ale také spoustu druhů chutného ovoce a zeleniny i aromatických bylin. Jižní a jihovýchodní pobřeží je poseto krásnými písečnými plážemi a zátokami s průzračně modrým mořem, rozprostírá se tu například nádherná zátoka Laganas, turisticky jedna z nejoblíbenějších částí ostrova, ale také oblast, která je důležitá pro ochranu přírodního bohatství ostrova Zakynthos.
Řecký ostrov Zakynthos leží v seismicky aktivní oblasti a menší zemětřesení jsou tu poměrně častá. V roce 1953 ale zasáhlo ostrov velmi ničivé zemětřesení o síle 7,2 stupně Richterovy stupnice, jehož epicentrum se nacházelo u jižního okraje sousedního ostrova Kefalonie. Zemětřesení a následné požáry způsobily na Zante rozsáhlé škody, hlavní město Zante bylo zdevastováno a zničeno bylo mnoho významných památek. Silné zemětřesení zasáhlo Zakynthos i poměrně nedávno, v roce 2018. Ačkoliv zemětřesení mělo sílu 6,8 stupně a bylo velmi citelné, velké škody naštěstí nenapáchalo, a to zejména díky přísným stavebním regulacím pro nové stavby.
Z pohledu flóry je Zakynthos nejkrásnější na jaře, kdy se příroda probouzí a celý ostrov rozkvétá. Daří se tu především nízkým keřům myrty, cesmíny či vavřínu. Nepřehlédnutelné jsou nádherně rozkvetlé magnolie, jejichž opojná vůně k sobě přitahuje nejen včely. Když zavřete oči a zkusíte nasát vůni zdejší přírody, určitě ucítíte také nejrůznější bylinky, hodně rozšířený je tu například tymián nebo šalvěj.
Především v jihovýchodní části ostrova se poté táhnou zelené kopce porostlé ibišky a orchidejemi, často jsou tu vidět také tulipány i bramboříky. Pro východní pobřeží ostrova jsou typické rozlehlé olivové a citrusové háje, rostou tu také např. banánovníky, opuncie a agáve.
Díky záplavě pestrobarevných květin a neuvěřitelně vonících bylin se ostrovu Zakynthos přezdívá také "ostrov vůní" či "ostrov květů". Toto označení pochází již z dob benástké nadvlády, kdy Benátčané mluvili o Zakynthu jako o "květině východu".
Symbolem ostrova Zakynthos je chráněná želva Caretta Caretta (kareta obecná), která hnízdí v zátoce Laganas, ale spatřit ji můžeme v moři kolem celého ostrova. Často se o karetách mluví jako o "mořských želvách", ale na rozdíl od tradičních mořských želv mají mnohem silnější hlavu a mocné čelisti, rozpoznáme je také podle jejich červeno-hnědého zbarvení. Želva Caretta Caretta patří mezi chráněné živočišné druhy. Zajímavostí tohoto druhu je, že samičky karet kladou svá vejce na stejné místo, kde se samy vylíhly, a proto je tak důležitá ochrana pláží na jihu ostrova. Zvláštní režim platí na plážích v zátoce Laganas, vč. pláže Laganas, Kalamaki, Gerakas, i přilehlých ostrůvků Marathonisi a Strofades.
Karety obecné nejsou ale jediným vzácným živočišným druhem, který se na ostrově Zakynthos vyskytuje. Na pobřeží a v moři okolo ostrova žije také tuleň Monachus Monachus (tuleň středomořský). Vidět ho můžeme spíše u západního pobřeží ostrova, kde jsou skalnaté výběžky a podmořské jeskyně. Nejvíce tuleňů Monachus žije na malém ostrůvku Pelouzo, který leží také v zátoce Laganas. Na ostrůvek Pelouzo je však turistům vstup zakázán, právě kvůli ochraně tohoto ohroženého druhu.
Jónské moře kolem ostrova Zakynthos je velmi čisté, a tak tu můžeme kromě karety obrovské a tuleně středomořského zahlédnout napříkald i delfíny. V moři kolem ostrova hojně žijí tuňáci, tresky i rejnoci, obecně je ale stav ryb v moři velmi poznamenaný nekontrolovaným rybolovem.
Přesuneme-li se na zakynthoskou pevninu, žijí zde především drobní savci, hlavně hlodavci, často jsou v přírodě vidět ještěrky a gekoni. Na ostrově žije také několik druhů hadů a želv. Každý návštěvník ostrova si jiště vybaví volně se pasoucí kozy, ale můžeme zde zahlédnout např. i koně, které jsou ale chované především kvůli turistickým vyjížďkám.
Zakynthos je domovem také pro mnoho druhů ptáků, včetně dravců, a v oblasti laguny v Limni Keri žijí brodiví ptáci. Stěhovaví ptáci na ostrově odpočívají při jejich cestě do Afriky.
O ochranu přírodního dědictví ostrova a specifických živočišných druhů, které tu žijí, se stará organizace Národní mořský park Zakynthos (založena v r. 1999). Národní mořský park zahrnuje rozsáhlou oblast v jižní části ostrova Zakynthos, která se rozprostírá od mysu Marathia přes pláže Limni Keri, Laganas a Kalamaki až k pláži Gerakas. Ochranné pásmo zahrnuje i přilehlou část moře a malé ostrovy Strofády, dokonce i oblast jižního vnitrozemí ostrova. Chráněny jsou především karety obrovské a tuleni středomořští, ale žije tu samozřejmě mnohem více živočišných druhů, a to jak ptáků, plazů, obojživelníků i savců.
Jónské moře nabízí výborné podmínky pro potápění a pozorování rozmanitého podmořského života kolem břehů ostrova Zakynthos. Zakynthos dokonce patří mezi několik nejlepších potápěčských lokalit v Evropě. Pod vodní hladinou se tu skrývají nejrůznější skalní útesy, podmořské jeskyně a jiné podmořské útvary, ve kterých se schovávají např. i chobotnice nebo murény. Potápěči mají také větší šanci spatřit chráněnou želvu Caretta Caretta.
U jihovýchodního cípu ostrova se nachází nejhlubší místo v celém Středomoří, Inousská propadlina, která dosahuje ohromné hloubky 4 500 m.
Hlavním zdrojem příjmů obyvatel ostrova Zakynthos je turistický ruch, ale vzhledem k výborným podnebním podmínkám se tu velmi daří i zemědělství. Z ostrova se vyvážejí zejména olivy, olivový olej, hrozny, víno a citrusy, dále také mandle, pistácie či fíky.
Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?