Zajímavosti
Krása a jedinečnost Řecka a řeckých ostrovů okouzluje nejen nás, turisty a dobrodruhy, ale často učaruje i producentům filmů nejrůznějších žánrů. Pojďte se proto podívat na seznam těch nejznámějších filmů, jejichž scény se natáčely v Řecku. Třeba vám dáme tip na film dnešního večera!
U pobřeží poklidného a malebného řeckého ostrova Kefalonia se jednoho dne vylodí německé a italské okupační jednotky. A zatímco se místní obyvatelé podrobí německé armádě, italská jednotka v čele s kapitánem jménem Antonio Corelli vnímá zdejší pobyt spíše jako dovolenou. Kefalonia je ale tak nádherná, že válka se zdá vojákům nesmírně vzdálená a postupně se začnou sbližovat s místními a poznávat řecký život. Corelli, pro kterého je typická jeho mandolína, se zabydlí v domě vesnického lékaře a s jeho dcerou Pelagií ho brzy spojí vřelé přátelské city. Když Pelagiin snoubenec znovu odchází bojovat k partyzánům, vztah mezi Corellim a Pelagií propukne naplno. Obdobně však eskaluje i napětí na válečném území. Zvítězí tak silná láska mezi dvěma mladými lidmi nebo jejich loajálnost vůči své vlasti?
Romantické, válečné drama o lásce dvou mladých lidí se odehrává na pozadí druhé světové války a bylo natáčeno na krásném řeckém ostrově Kefalonia. Film vznikl v roce 2001 na námět knihy Louse de Bernierse a hlavní mileneckou dvojici v něm ztvárnili Nicolas Cage a Penélope Cruz.
V přístavu Pireus se mladý Brit řeckého původu Basil seznámí se svérázným a velmi osobitým Řekem Alexisem Zorbou, který Basila přesvědčí, že mu může být velmi nápomocný a aby ho zaměstnal. Společně pak odplouvají na ostrov Kréta, kde se děj filmu odehrává. Hlavním cílem Basila je v krétské vesnici obnovit těžbu v lignitovém dolu, který zdědil, ale kromě jeho podnikatelských plánů můžeme sledovat především každodenní příběhy Basila a Zorby - někdy komické, jindy tragické či milostné, ale vždy tak bezprostřední a věrně řecké. Nejvýraznější postavou je Alexis Zorba, která má ve filmu ztělesňovat typicky řeckou postavu. Atmosféru příběhu podtrhuje navíc krásná řecká příroda a nádherná hudba.
Film vznikl v roce 1964 na řeckém ostrově Kréta a byl natočený na motivy stejnojmenného románu řeckého spisovatele Nikose Kazantzakise. Skutečnou předlohou pro postavu Alexise Zorby byl pro autora řecký horník Jorgu Zorbas. Ve filmu ho úžasně ztvárnil vynikající americký herec Anthony Quinn. Závěrečná scéna filmu, kde Anthony Quinn tančí jeho slavný tanec "sirtaki", se natáčela na krétské pláži Stavros. Velké množství záběrů pochází také z krétské vesnice Kokkino Chorio a ve filmu si zahrálo i mnoho místních občanů.
Děj filmu se odehrává v roce 1943, kdy německé armády vytrvale postupují Evropou a obsadily už i většinu Řecka a řeckých ostrovů. Výjimkou jsou pouze ostrovy Kréta a Kheros (Chrenos). A právě na malém ostrově Kheros se ukryla skupina dvou tisíc vyčerpaných britských vojáků, kteří však nemohou dál, protože jedinou cestu po moři hlídají dvě velká, radarem řízená, německá děla umístěná na ostrově Navarone. Na nebezpečnou misi je proto vyslána skupinka šesti diverzantů s úkolem zničit německá děla přímo na místě.
Britsko-americké drama Děla z Navarone bylo natočeno na motivy skutečné události zachycené v románu Alistaira MacLeana. Fiml vznikl v roce 1961 a získal řadu významných ocenění. V hlavních rolích se tu objevují hvězdy jako Gregory Peck (kapitán Mallory), David Niven (desátník Miller) a opět Anthony Quinn (Řek Andrea). Natáčelo se na řeckém ostrově Rhodos, kde najdeme i zátoku Anthony Quinna. Slavný herec tu totiž při natáčení koupil nějaké nemovitosti i pláž, která tedy byla později opět zestátněna, jméno slavného herce si ale zachovala dodnes.
Příběh začíná tím, že je u řeckých ostrovů potopena britská špionážní loď. Na její palubě se však nachází zařízení, které musí Británie získat zpět dřív, než padne do rukou ruských špionů. A tohoto úkolu se nemá zhostit nikdo jiný než agent 007 James Bond.
Jedná se o jednu z "bondovek", která se datuje do roku 1981 a v hlavní roli se v ní představil Roger Moore. Film se natáčel hned v několika zemích - hodně scén vzniklo právě v Řecku, další také v Itálii, Anglii a na Bahamách. Film nás tak nepřímo zavede i na ostrov Korfu nebo do centrálního Řecka, konkrétně si můžete všimnout scén z oblasti Kanoni (na Korfu) a především pak nádherného klášteru na vrcholu pískovcové skály, který patří do skupiny tzv. klášterů Meteora a nachází se v oblasti Thesálie (centrální Řecko).
Mladá dívka Sophie se bude vdávat a řeší, kdo ji povede k oltáři, protože svého otce nikdy nepoznala. Z deníku své matky Donny zjistí, že možnými adepty jsou hned tři pánové. A Sophie je všechny kontaktuje a pozve na svoji svatbu. O zábavu a vtipné momenty tak není nouze. A i když příběh není příliš silný (celý se točí kolem svatby a hledání otce), hlavní kouzlo filmu spočívá v písničkách od slavné švédské skupiny ABBA a v jeho hvězdném obsazení.
Mamma Mia! je filmovou adaptací původního muzikálu, který byl veřejnosti představen v roce 1999 a od té doby ho vidělo neuvěřitelné množství diváků. Filmové zpracování vzniklo v roce 2008 a v hlavních rolích tu září především Meryl Streep (matka Donna), Amanda Seyfried (mladičká Sophie) a tři "otcové" Pierce Brosman, Colin Firth a Stellan Skarsgard.
Většina záběrů pochází z krásného řeckého ostrova Skopelos, dále se natáčelo také na ostrově Skiathos i na řecké pevnině (např. slavná scéna, jak ženy tančí a zpívají na mole, se natáčela na poloostrově Pelion). Část natáčení nicméně probíhala i ve filmových ateliérech (např. scény z horního patra hotelu apod.).
Odhodlaný a nemilosrdný perský král Xerxés podniká válečnou výpravu, aby ovládl celý tehdejší svět. Když se však v roce 480 př. n. l. chystá zaútočit na řecké městské státy, postaví se mu do cesty spartský král Leonidás, odvážný a uznávaný vojevůdce. Jeho tažení za záchranu Řecka ale musí odsouhlasit spartská náboženská rada, která však trvá na tom, že král musí počkat, až skončí náboženské svátky. Král Leonidás ale čekat nemůže, protože jediné místo, kde může ohromnou perskou armádu zastavit, je úzký Thermopylský průsmyk - jediná cesta po souši, po které se dá dostat do Athén. A tak se vydává do boje pouze se svojí osobní gardou 300 mužů.
Původní, klasické zpracování boje odvážných Sparťanů pochází z roku 1962 a nese název "The 300 Spartans". Hlavní roli spartského krále Leonida ztvárnil herec Richard Egan a role nemilosrdného perského krále Xerxa se ujal herec David Farrar. Válečné scény se natáčely v okolí vesnice Perachora na Peloponéském poloostrově a u samotných Thermopyl, další poté v oblasti kolem Athén.
Dnes nám známější je pravděpodobně zpracování z roku 2006 pod názvem "300: Bitva u Thermopyl", v němž hlavní role ztvárnili Gerard Butler (spartský král Leonidas), Lena Headey (královna Gorgo), Dominic West (Theron), Rodrigo Santoro (Xerxes) a další. Předlohou filmu se stal stejnojmenný komiks Franka Millera "300" a natočil ho režisér Zack Snyder. Zde už téměř žádné reálné řecké scénerie ale nečekejte, film je hodně digitálně a umělecky upravovaný, což byl však režisérův záměr.
Zraněného tajného agenta Jasona Bournea vyloví v noci z moře italská rybářská loď. Kvůli závažné amnesii ale netuší, kdo ve skutečnosti je a že je stále v ohrožení. Špionážní film plný honiček, osobních soubojů a napětí...
Film Agent bez minulosti pochází z roku 2002 a v hlavní roli tajného agenta zde vystupoval americký herec Matt Damon. Film má pro české fanoušky své kouzlo, protože většina jeho scén byla natáčena v Paříži a právě v České republice (především v Praze). Nicméně v závěrečné scény filmu nás také zavedenou na řecký ostrov Mykonos.
Film z roku 1988, pro české diváky známý po názvem "Magická hlubina", vypráví příběh dvou kamarádů z dětství a zároveň rivalů, kteří soupeří o to, kdo lépe ovládne magické mořské hlubiny. Hlavní role Jacquese a Enza ztvárnili Jean Reno a Jean-Marc Barr.
Dobrodružný film byl natáčen na ostrově Amorgos (řecký ostrov v oblasti Kyklád), v některých scénách vidíme v pozadí i ostrov Ios.