Užitečné informace
Cestovat autem do Řecka není úplně pro každého. Nicméně když potřebujete ušetřit za cestu více lidí nebo jste dobrodruh, co rád cestuje autem, proč ne. Cesta autem do Řecka je náročná, ale má řadu výhod. Po cestě můžete kdykoliv zastavit, pokochat se krásnou scenérií nebo se najíst v sympatickém motorestu. Nejvíce ale auto oceníte, až budete plánovat výlety po památkách a zajímavostech v okolí.
Letadlem jste tam za cca dvě hodiny a utratíte 5-6 tisíc Kč. Zní to dobře, ale není to celá pravda. Vemte si rodinnou dovolenou - cena za letadlo je už docela pálka, odlet máte z Prahy a bydlíte ve Znojmě. Hned nám naskočí dvě hodiny před odletem být na letišti, 2,5 - 3 hodiny cesty (vyrazíte aspoň půl hodiny předem, známe naše silnice), cca dvě hodiny letu, přiletíme ráno na místo pobytu, cesta autobusem z letíště a pak několikahodinové čekání na pokoj (myslím, že tak čtyři hodiny jsou standard). Hned máme 11 hodin, než se dostanu vůbec na pokoj. Po tomto střízlivém součtu už cca 16 hodinová cesta autem nezní tak špatně (i zde jsou určitá úskalí).
Záleží, kam do Řecka plánujete jet. 15-16 hodin je na klasickou destinaci, do které se jezdí autem - Chalkidiki - a jen s rychlými zastávkami s dobře odpočinutým řidičem nebo dvěma řidiči, co se střídají, ideálním provozem na silnici a bezproblémovým autem.
Pro vstup do země budete potřebovat platný pas. Od roku 2004 mohou občané České republiky vstupovat a pobývat na území ostatních členských států Evropské unie, včetně Řecka, na základě platného cestovního pasu nebo průkazu totožnosti (jedná se o občanské průkazy se strojově čitelnými údaji). Minimální doba platnosti cestovního dokladu není stanovena, doklad však musí být platný v době vstupu na řecké území.
Čeští řidiči mohou při svých cestách Řeckem používat platný národní řidičský průkaz. Mezinárodní řidičský průkaz od roku 2004 není řeckými orgány vyžadován. Kromě uvedeného řidičského oprávnění budete potřebovat technický průkaz vozidla a zelenou kartu (doklad o pojištění vozidla).
Co se týče pravidel silničního provozu, tak v globálu platí ta, která znáte z České republiky. Pokud se ptáte na "alkohol za volantem", pak vězte, že v Řecku je tolerováno požití alkoholu do 0,2 % u profesionálních a nových řidičů a do 0,5 % u ostatních řidičů. Pokud nedodržíte tyto maximální povolené hladiny alkoholu nebo jiná pravidla silničního provozu, čekají vás nemalé pokuty.
Pozor na zvýšený provoz na silnicích v období hlavní turistické sezóny, na komunikacích se objevuje i velké množství dvoustopých vozidel, která se proplétají mezi automobily ze všech stran. Je proto nezbytné mít stále na zřeteli i tyto účastníky provozu.
Na dálnicích jsou obvykle vyšší ceny pohonných hmot, proto je mnohdy lepší sjet z dálnice a natankovat ve městě. Dopředu si vytipujte čerpací stanice, nenechávejte nic náhodě a pro jistotu si vytipujte i místa pro zastávky a aspoň jedno, kde si prověříte i případnou možnost přespání, pokud budete příliš vyčerpaní (radši dojet později než vůbec a krize může potkat každého).
Cestovní pojištění souvisí s pobytem v Řecku, to máte asi zajištěné. Ale nezapomeňte, že bude cestou projíždět i jiné země (dle zvolené trasy), takže si zjistěte u své pojišťovny, jaké máte krytí v jednotlivých zemí, a popřípadě se dopojistěte i v daných zemích na dané dny, kdy plánujete projíždět. V neposlední řadě myslete na svého "miláčka" a ověřte (popřípadě dopojistěte) asistenční služby, aby vás v případě nepředvídatelné události dokázala odtahovka dostat až domů.