Titáni
V řecké mytologii je Atlas titán, který na své šíji drží nebeskou klenbu - jako trest za to, že vedl vzpouru proti bohům. Byl synem titána Íapeta a Klymené (dcera titána Ókeana). Jeho bratry byli Prométheus, Epimétheus a Menoitios.
Atlas měl mnoho dětí a to: Hesperidky (matka - bohyně Nyx), Hyády a Hyanta (matka - bohyně Aithra), Plejády (matka - Pléiona) a dále měl i děti, u kterých se neví, kdo byla jejich matka, mezi ně patří například nymfa Kalypsó.
Když se titáni vzbouřili proti olympským bohům, tak se do jejich čela postavil právě Atlas, ač stále žil Kronos. Naopak jeho bratři (Prométheus, Epimétheus a Menoitios) se přidali na stranu bohů. Když Zeus toto povstání potlačil, i za pomoci Kyklopů, tak svrhl titány do Tartaru, s vyjjímkou Atlase. Toho potrestal tím, že musí nést nebeskou klenbu jako výstrahu pro ostatní.
Tohoto prokletí se zbavil pouze jednou a to po příchodu hrdiny Hérakla, který přišel pro zlatá jablka Hesperidek. Atlas mu nabídl, že mu tyto jablka donese, pokud mu podrží nebeskou klenbu. Hérakles rozpoznal léčku, ale souhlasil, protože tím pádem nemusel v zahradě Hesperidek bojovat s nepřemožitelným drakem Ládónem. Když Atlas jablka donesl, tak jej Hérakles obelstil tím, že si chce vypodložit rameno trávou a aby na chvíli klenbu přidržel Atlas. Jakmile Atlas klenbu převzal, tak Héraklés odešel i s jablky.
Jiné zdroje tvrdí, že Hérakles postavil pod nebeskou klenbu dva sloupy, které ji drží, a tím pádem Atlase zachránil.
Když se Perseus vracel domů po zabití Medúsy, procházel i cestou kolem Atlase. Atlas mu však odmítl pohoštění a navíc zpochybňoval Perseovy skutky. Perseus tedy vytáhl hlavu Medúsy a ukázal ji Atlasovi, který se při pohledu na ni ihned proměnil v kamennou horu, čnící až k nebesům. A tak i po smrti drží navždy nebeskou klenbu.