Výlety na ostrově Santorini
V hlavním městě řeckého ostrova Santorini, ve městě Fira, se nachází hned několik muzeí a stálých muzejních výstav. Jednou z těchto kulturních budov je muzeum Prehistoric Thera - menší muzeum, které ale ukrývá spoustu zajímavých a významných exponátů.
Muzeum Prehistoric Thera sídlí v moderní, dvoupodlažní budově v hlavním městě Fira, přičemž veřejnosti bylo otevřeno v roce 2000. Patronem a "duchovním otcem" muzea je známý řecký archeolog Spyridon Marinatos. Ten vedl výkopové práce v historické oblasti Akrotiri a usiloval o vznik muzea, do kterého by mohly být uloženy cenné nálezy z tohoto archeologického naleziště.
Exponáty vystavené v muzeu Prehistoric Thera pocházejí geograficky z různých míst po celém ostrově Santorini. Většina z těchto nálezů se váže ke zmiňované archeologické lokalitě Akrotiri, ale k vidění tu jsou například i artefakty z naleziště Potamos nebo také drobné předměty, které nalezli náhodně místní obyvatelé v různých částech ostrova.
Muzeum Prehistoric Thera je tak občas charakterizováno jako "doplněk" archeologického naleziště Akrotiri. Díky vykopávkám v oblasti Akrotiri si návštěvníci mohou projít vyspělým a dobře zachovalým starobylým městem, přičemž nejcennější nálezy z tohoto místa si mohou poté blíže prohlédnout v muzeu v hlavním městě Fira. Mezi nejvýznamější muzejní exponáty jednoznačně patří fresky a působivé nástěnné malby, pocházející z veřejných i soukromých budov starobylého města. Vzhledem k tomu, jak byly tyto nástěnné malby vedené, přišel S. Marinatos s přesvědčením, že život ve starobylém městě Akrotiri byl významně ovlivněn tzv. mínojskou kulturou. Jednotlivé vitríny dále ukrývají také nástroje, nádobí, mramorové figurky, historickou keramiku, ale i krásné a propracované šperky. Šperků se v této oblasti ale moc nedochovalo, protože se předpokládá, že obyvatelé města byli o blížícím se nebezpečí dopředu varováni a po výbuchu sopky zasypal popel a horký sopečný prach už jen prázdné město. Díky tomu ale zůstalo město dokonale zakonzervováno až do jeho objevení v druhé polovině 20. století.
Ostatní sbírky muzea jsou seřazeny chronologicky. Vystavené exponáty mapují historii ostrova Santorini od doby pozdně neolitické až do tzv, kykládského období. Nejvíce prostoru je tu věnováno období kolem 18. a 17. století př. n. l., kdy stará Théra patřila mezi nejvýznamnější ostrovy Egejského moře. Muzeum vlastní také fosilie hmyzu a rostlin, které tu vznikly ještě před příchodem prvních obyvatel.
Pokud jste si během svého pobytu na Santorini nenechali ujít návštěvu archeologického naleziště Akrotiri, a pokud se vám tam líbilo, doporučujeme zajít i do muzea Prehistoric Thera, kde uvidíte velké množství předmětů pocházejících z tohoto starobylého města. Díky nim si tak můžete udělat mnohem lepší a ucelenější obrázek o životě v Akrotiri.
Tipy na výlety na ostrově Santorini: Lodní výlet kalderou, Západ slunce v městečku Oia, Nejkrásnější pláže ostrova Santorini, Výlet za krásami hlavního města Fira, Prohlídka starověké Théry
Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Santorini.
Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?