Výlety na ostrově Rhodos
Hlavní město Rhodos je nádherné historické město s velkým množstvím krásných památek z různých etap jeho dlouhé a zajímavé historie. Tyto památky jsou navíc ve velmi dobrém stavu a díky místním lidem starobylé budovy znovu ožívají a především v noci je Rhodos velmi rušným a živým místem. Hlavním město Rhodos leží na severním výběžku ostrova.
Vznik města Rhodos se datuje do roku 408 př. n. l. a již od svého založení je hlavním městem ostrova Rhodos. Od té doby prošlo město dlouhým vývojem, které zanechalo na jeho podobě nesmazatelné stopy, a dnes tu tak můžeme obdivovat spoustu krásných historických památek, a to například jak antických staveb, tak i památek z dob rytířů svatého Jana (Johanitů).
Velké množství z dochovaných budov vybudovali právě rytíři z řádu Johanitů a během své vlády dokázali z města vytvořit jedno z nejsilnějších opevnění celé Evropy. Johanité ale byli nuceni odejít v r. 1522, kdy město dobyli Turci pod vedením sultána Suleymána. Místní Řekové si tak začali budovat nové vlastní domy za hranicemi původního rytířského města (na místě, kde se dnes nachází tzv. Nové město).
Hlavní město Rhodos tak můžeme rozdělit do dvou částí – Starého města, plného původních budov a památek, a Nového města, moderního města s hotely a nákupními centry. Od r. 1960 je Staré město chráněnou památkou a od r. 1988 si udržuje stálé místo na seznamu památek světového dědictví UNESCO. V současnosti má Rhodos více než 50 tisíc obyvatel a dnes je také správním místem Dodekanesos.
Město Rhodos je dodnes chráněno dvojitými masivními hradbami, mezi nimiž se nachází hluboký příkop, který ale nikdy nebyl naplněn vodou. Šířka hradeb tak činí neuvěřitelných 12 metrů. Celková délka městských hradeb dosahuje 4 km a postupně byste objevili sedm vstupních bran a několik věží a kulatých bašt. Již tyto velmi zachovalé pozůstatky středověkého opevnění udělají na návštěvníky velký dojem, ale teprve za nimi čeká to pravé historické jádro – Staré město.
Výstavba města Rhodos probíhala podle projektu Hippodama z Milétu, jehož základem byl pravoúhlý systém ulic. Dodnes některé ulice nesou slavná řecká jména, např. Homérova, Hippodamova, Sokratova, Pythagorova, Periklova atd.
Na náměstí Symi se nacházejí pozůstatky antického Afroditina chrámu z 3. století př. n. l., dále se můžete zastavit na náměstí Argirokastrou u mramorové fontány nebo se můžete projít po zrekonstruované starověké Rytířské ulici (Odos Ippoton), pyšnící se gotickými budovami s nádhernými zahradami, které byly zakládány již ve 14. až 16. století.
Na nejvyšším místě v severozápadní části města stojí Palác Velmistrů, sídlo nejvyššího rytíře z řádu Johanitů, postavený na počátku 14. století. Následně byl Palác zrekonstruován Italy v r. 1940 poté, co ho v polovině 19. století zničila exploze střelného prachu. Stavba vyniká především impozantním vchodem a krásnými věžemi a cimbuřím. Stejně působivé jsou i interiéry budov, nádherně zdobené, částečně zpřístupněné veřejnosti. Na nádvoří paláce stojí bronzová socha vlčice, která podle legendy vychovala Romula a Rema. Socha vlčice původně ochraňovala přístup do přístavu Mandraki, poté byla přesunuta do paláce.
Oblíbeným cílem turistů bývá také Archeologické muzeum ve staré rytířské nemocnici, které ukrývá mimo jiné sarkofág velmistra Comeilliana. Při procházce městem možná zavítáte i na Náměstí mučedníků (Platía Evreon Martiron) nebo na Hypokratovo náměstí.
I Turkové vládnoucí na ostrově v 16. století zanechali na podobě města svůj otisk. Nejvíce památek z této doby, dómů a mešit naleznete v tzv. turecké čtvrti Starého města. Nejvyhledávanějším místem v turecké čtvrti je Suleymanova mešita, u níž stojí Hodinová věž s pravidelně hrající zvonkohrou. A budete-li mít ještě dostatek sil, můžete vyjít nahoru na věž a pokochat se výhledem z její výšky. Zmínit bychom měli také Tureckou knihovnu, která ochraňuje jedinečné turecké a perské rukopisy a zvláště dva vzácné rukopisy koránu. Dodnes je tato část města obývaná tureckou komunitou, bohužel většina mešit je ve špatném stavu a chátrá. Můžete ale navštívit množství bazarů a obchůdků provozovaných místními obyvateli.
Vydáte-li se do města Rhodos organizovaně v rámci fakultativního výletu, možná vás průvodce zaveze i na pahorek Monte Smith, který se vypíná nad městem. Nachází se zde Akropole Rhodos s pozůstatky nádherného antického Apollónova chrámu, archeologicky částečně zrekonstruovaného. Traduje se, že chrám byl zničen při stejném silném zemětřesení jako Kolos rhodský. Pod chrámem leží amfiteátr, který dodnes okouzluje návštěvníky svojí akustikou. Máte-li odvahu, zkuste se postavit do jeho středu a něco ostatním přednést. V blízkosti se rozkládá i antický stadion, který je dodnes využívaný při slavnostních sportovních příležitostech.
Nové město Rhodos, které leží severně od Starého města, to je především zábava a nakupování, velké množství obchodů, restaurací, barů, řeckých taveren a zábavních podniků. V centru města se nachází tzv. Bar Street, kde si přijdou na své především milovníci nočního života.
Ale i v Novém městě naleznete historické domy, důležité památky nebo například muzea. V severním výběžku ostrova stojí mořské akvárium, které bylo vybudováno Italy ve 30. letech 20. století. K akváriu, v jehož vodní nádrži lze spatřit nejznámější živočichy Středozemního moře, patří i malé přírodovědné muzeum. Při návštěvě hlavního města Rhodos můžete také zavítat do Národního divadla.
V dnešní době disponuje město Rhodos třemi přístavy. Turisticky nejznámějším je starý přístav Mandraki, neboť právě zde údajně stával majestátný Kolossos rhodský, jeden ze sedmi divů antického světa. Obrovská bronzová socha boha slunce Helia byla ulitá kolem r. 300 př. n. l. Charesem z Lindu a podle dochovaných pramenů bývala přes 30 metrů vysoká, umístěná na kamenném podstavci. Kolos rhodský byl ve své době tak unikátní stavbou, že středověcí Řekové a Frankové dokonce nazývali obyvatele ostrova Koloséany. Socha však nezůstala dominantou bohatého ostrovního města dlouho, neboť už v r. 225 př. n. l. postihlo oblast velké zemětřesení a Kolos rhodský se i s podstavcem zřítily.
Dnes přístav zdobí dvě bronzové sochy jelena a laně, které se staly moderním znakem města. Nedaleko na mole stojí pevnost Agios Nikolaos (sv. Mikuláše), fungující jako maják, a tři staré větrné mlýny. Poblíž přístavu je stále v provozu tzv. Nová tržnice (Nea Agora) a nachází se zde vchod do městských bran.
Přístav Mandraki v současnosti slouží především pro jachty a malé výletní lodi. Obchodní lodě využívají zejména přístav Emborió Limáni.
Budete-li si chtít chvíli odpočinout a zchladit se v moři, podél severozápadního pobřeží se táhne dlouhá, oblázková pláž Ixia. Od cípu ostrova směrem na jihovýchod na ni navazuje krásná pláž Eli, v jejíž blízkosti jsou provozovány taverny, obchůdky, půjčovny, kadeřnictví atd. U nejsevernějšího výběžku ostrova se také stýkají Egejské a Středozemní moře. Můžete se tak potom pyšnit tím, že jste dokázali přeplavat z jednoho moře do druhého. V dálce asi 30 km, na horizontu moře, uvidíte vyčnívat tureckou pevninu.
Toužíte-li na své dovolené objevovat řeckou historii, procházet se mezi starobylými památkami a po západu slunce si užívat nočního života, potom je město Rhodos právě pro vás. Doporučujeme si ale na jeho návštěvu vyšetřit celý den, je toho tady opravdu mnoho k vidění. Zajímavým tipem na výlet je také „noční Rhodos“, protože pod umělým osvětlením a s tmou v zádech získávají starobylé budovy jiný, tajuplný nádech.
Plus několik cestovatelských rad na závěr. Autem se přímo do Starého města nedostanete. Budete-li mít štěstí, najdete volné místo na placeném parkovišti u přístavu, jinak musíte zaparkovat dál od centra, nebo využít služeb autobusové dopravy. Do hlavního města jezdí autobusy téměř ze všech letovisek na ostrově a nemusíte si tak dělat starosti s parkováním. Uličky ve městě jsou poměrně dost úzké, ale doprava z nich není úplně vyloučena – můžete zde potkat auta i skútry místních obyvatel a dodavatelů. Jistá míra opatrnosti je tak na místě. Městské uličky jsou nejen úzké, ale i poměrně dost spletité. Doporučujeme vám proto mít s sebou mapu hlavního města. Usnadní vám orientaci a můžete si na ni aspoň vyznačit místa, která byste chtěli vidět. Na druhou stranu, i s mapkou můžete lehce ztratit orientaci, protože ve městě existuje zhruba dvě stě ulic a uliček, které prostě nemají jména. Ve městě Rhodos se také organizuje okružní jízda turistickým vláčkem. Vláček vás povozí necelou hodinu a jeho trasa se zaměřuje hlavně na antické památky – stadion, amfiteátr, Apollónův chrám.
Tipy na výlety na ostrově Rhodos: Bílé městečko Lindos, Hlavní město Rhodos, Lázně Kalithea, Ostrov Symi a klášter Panormitis, Sedm pramenů (Eptá Pigés), Údolí motýlů (Petaloudes), Vodní park Faliraki
Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.
Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?