Památky na ostrově Rhodos
Architektonickým skvostem řeckého ostrova Rhodos je bezesporu Palác velmistrů, ohromující pevnost s vysokým cimbuřím a dlouhými hradbami. Palác pochází ze 14. století a stojí v hlavním městě Rhodos, v části Staré město.
Poté, co v roce 1309 obsadili ostrov Rhodos rytíři z řádu Johanitů, začali s výstavbou paláce, který měl sloužit především jako sídlo nejvyššího rytíře z jejich řádu, zároveň ale také jako pevnost a obydlí pro samotné johanitské rytíře. V prostorách paláce se konaly také obchodní a diplomatické schůzky i náboženské činnosti.
Pro stavbu paláce si johaničtí rytíři vybrali nejvyšší místo v centru hlavního města Rhodos a celý palácový prostor obehnali 4 kilometry dlouhými, masivními hradbami. V průběhu své historie se Palác velmistrů stal svědkem několika zemětřesení, zažil i obléhání Turky, kteří ho využívali jako věznici (Turci ovládli ostrov Rhodos v roce 1522). To vše na pevnosti zanechalo stopy, ale ne ničivé. Osudným se mu však stal rok 1856, kdy do skladu se střelným prachem uhodil blesk a způsobil výbuch a z paláce zbyly jen ruiny.
Za obnovu paláce se zasloužili Italové, kteří v průběhu let 1937 až 1940 místo zčásti zrekonstruovali a zčásti vystavěli znovu. V období italské nadvlády měla budova sloužit jako sídlo pro guvernéra kolonie a pro pobyty vůdce Mussoliniho a krále Viktora Emanuela III. Při rekonstrukci vnější podoby paláce vycházeli italští architekti z historického vzoru, vnitřní prostor byl však již zcela podřízen funkcím, kterým měl sloužit. Ve své současné podobě je tedy palác dílem Italů.
Podle nedávné studie právě na tomto místě, kde dnes stojí Palác velmistrů, se nacházely základy starověkého chrámu boha slunce Helia a pravděpodobně na stejném místě stával ve starověku legendární Kolos rhodský.
Od roku 1988 je palác zapsán v seznamu kulturních památek UNESCO.
Palác velmistrů je dominantou Starého města Rhodos a vypíná se nad rhodským přístavem Mandraki. Již na první pohled působí palác ze světle žlutého kamene nedobytně, tyčí se do výšky 15 metrů, kde je zakončen cimbuřím. Palác je postaven v gotickém stylu a v celém areálu obehnaném dvojitými hradbami se nachází několik vstupních bran, příkopy a děla.
Vchod do paláce se nachází na konci Rytířské ulice a stráží ho dvě veliké kamenné věže. Do paláce se vstupuje po velikém schodišti a podlahy paláce i velkého nádvoří jsou vyzdobeny nádhernými barevnými mozaikami. Uvnitř paláce se nachází překrásná Sloupová síň, jejíž dominantou jsou dvě řady sloupořadí, zakončené klenutými oblouky, a podlaha zdobená křesťanskou mozaikou z 5. století. K nejznámějším místnostem paláce patří také sál se sousoším Láokoon a synové nebo sál s mozaikou zobrazující mytickou Medusu.
V současnosti je v Paláci velmistrů umístěno muzeum se dvěma expozicemi, jedna mapuje starověký život ve městě Rhodos a druhá obsahuje exponáty ze života ve středověkém Rhodu (za vlády Johanitů). K výzdobě paláce Italové použili celou řadu uměleckých děl přivezených z ostatních ostrovů souostroví Dodekanesos. V interiéru budovy tak můžete obdivovat řadu nádherných nástěnných mozaik, starobylé sochy, nábytek i starožitnosti. Na nádvoří paláce, o nemalé rozloze 2 tisíce čtverečních metrů, ve výklencích zdí stojí osm pozdně helénistických soch z antického divadla ve městě Kos (pocházejících z 2. a 1. století př. n. l.).
Palác velmistrů je přístupný veřejnosti. Vstupné ve výši 6 euro za prohlídku paláce zahrnuje i návštěvu muzea (údaje z roku 2020). Ve starověké expozici muzea ale platí zákaz fotografování.
Více informací o hlavním městě Rhodos, včetně cestovatelských rad, najdete v sekci Výlety – Hlavní město Rhodos.
Nejoblíbenější památky na ostrově Rhodos: Akropole Lindos, Akropole Rhodos, Hrad Monolithos, Klášter Tsambika, Kolossos rhodský (Kolos rhodský), Palác velmistrů - město Rhodos
Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.
Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?