Historie ostrova Rhodos
S nástupem datování našeho letopočtu přichází na řecké ostrovy éra křesťanství a výstavby kostelů. Podle legendy přinesl křesťanství na ostrov Rhodos apoštol Pavel při své cestě do Sýrie v prvním století našeho letopočtu. Vylodil se poblíž města Lindos v zátoce, která je dodnes velmi oblíbená a navštěvovaná a nese apoštolovo jméno – zátoka svatého Pavla.
Během rané křesťanské éry, do 7. století, patřil ostrov Rhodos k východní části Římské říše, známé jako Byzantská říše. Rhodos byl součástí byzantské provincie Dodekanésy. V tomto období zasáhlo ostrov několik zemětřesení, která ho poničila a oslabila. Není proto divu, že se stal terčem mnoha nájezdníků - Gótů, Peršanů, pirátů, korzárů a později Arabů. Byzantská říše ho ale nechala vlastnímu osudu.
Ve Středozemním moři se objevují první Arabové, kteří oslabený ostrov poprvé vojensky napadli v 7. století a obsadili ho na několik desetiletí. Město Rhodos bylo opevněno novými hradbami a pod arabskou nadvládou bylo rozděleno na dvě části. Jedna část města byla určena pro vojenskou a politickou moc a v druhé části žili běžní obyvatelé města. Úpadek ostrova pokračoval, v 9. století pustošili ostrov Arabové pod vedením Hárúna ar-Rašída.
Památky:
Z dob raného křesťanství najdeme na ostrově Rhodos mnoho zachovalých kostelů a klášterů. Pěkné najdete ve městě Rhodos, Lindos nebo vsi Eleousa.
Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?