Řecké války
Bitva u Aigospotamoi proběhla v roce 405 př. n. l. a byla poslední hlavní bitvou tzv. dekelejské války (součást peloponéské války). Jinak je nazývána také jako "bitva u Kozích říček" a odehrála se v oblasti Helléspontu (Dardanely).
V bitvě u Aigospotamoi zvítězilo spartské loďstvo pod vedením generála Lýsandra nad athénským loďstvem. Tomuto konfliktu ale předcházela bitva u Arginuských ostrovů, kde naopak zvítězilo athénské loďstvo.
Lýsandros nemohl být oficiálně velitelem spartského vojska, a tak stál po boku velitele Kalikratida. Spartu podporoval i perský princ Kýrem mladší. A s touto pomocí nebyl problém sestavit silnou námořní armádu.
Sparťané se zaměřili na to, aby blokovali námořní zásobovací cesty a tím působili Athénám velké problémy. Athéňané dohnali Lýsandra poblíž města Lampsakos, kde si založili tábor na pláži. Tento tábor však nebyl vhodně umístěn, na což byli i Athéňané mnohokrát upozorňováni, ale bylo to k ničemu. Právě z této pláže každý den pluli vstříc Sparťanům, aby je vylákali k bitvě. Lýsandros to neustále odmítal a tak se Athéňané nadále vraceli zpět do tábora.
To se změnilo pátý den, kdy se athénské loďstvo vracelo opět s nepořízenou. Tentokrát se však hned za nimi vydali i Sparťané, kteří athénské vojáky zastihli na pláži zcela nepřipravené na boj. Mnoho athénských lodí nemohlo kvůli jejich špatnému umístění ani bojovat. Celé loďstvo tak bylo takřka bez boje zničeno, pouze devíti lodím pod velením generála Konóna se podařilo uniknout. Většina athénských vojáků (asi 4 tisíce) padla do zajetí a všichni byli následně popraveni.
Následně se Sparťané víc přiblížili Athénám a vytvořili námořní blokádu, která zamezila přísunu zásob do města. Na souši udělali totéž pod vedením krále Ágida. Po několikaměsíční blokádě Athény kapitulovaly. Jejich hradby byly strženy a do vedení města byli dosazeni prospartští oligarchové, kteří byli známí jako "vláda 30 tyranů ". Tímto byla ukončena peloponéská válka.