Kos

Ostrov Kos - Dodekanéské ostrovy

Ostrov Kos patří k nejoblíbenějším ostrovům v řeckém souostroví Dodekanes. Kos je charakteristický svou pestrou krajinou zahrnující písečné pláže lemující pobřeží, úrodné nížiny pokryté olivovými háji a vinnou révou, i dramatické horské scenérie ve vnitrozemí. Ostrov je proslulý svým bohatým historickým dědictvím, spojeným především s antickým Řeckem a slavným lékařem Hippokratem, který se zde narodil.

Kombinace příjemného středomořského klimatu, bohaté historie, krásných pláží a vynikající turistické infrastruktury činí z Kosu jednu z nejvyhledávanějších destinací ve východním Středomoří.

Geografie ostrova Kos

Ostrov Kos se nachází ve východní části Egejského moře a patří do řeckého souostroví Dodekanes. S rozlohou přibližně 290 km2 je Kos třetím největším ostrovem tohoto souostroví, po ostrovech Rhodos a Karpathos. Ostrov Kos leží velmi blízko pobřeží Turecka, odkud ho dělí pouze 4 kilometry v nejužším místě. Kos se vyznačuje úzkým, protáhlým tvarem, na délku měří zhruba 45 km a jeho maximální šířka dosahuje 11 km.

Ostrov Kos Poloha ostrova Kos v oblasti, kde se setkávají Africká, Eurasijská a Anatolská deska, přispívá k výrazné seismické aktivitě, která ovlivňuje i geologickou strukturu ostrova. Reliéf ostrova je tak výsledkem dlouhodobých tektonických procesů a je poměrně rozmanitý. Dominantou vnitrozemí je horský masiv Dikeos (také nazývaný Oromedon), který se nachází ve střední části ostrova. Jeho nejvyšší vrchol dosahuje výšky 846 m nad mořem a poskytuje impozantní výhledy na ostrov i okolní moře. Severní pobřeží je charakteristické mírnějším profilem s dlouhými písečnými a oblázkovými plážemi. Jižní pobřeží je naopak členitější, s mnoha zátokami a skalnatými úseky.

Ostrov je díky své úrodné půdě výrazně zaměřen na zemědělské využití. Typickými plodinami jsou olivy, vinná réva, fíky a citrusové plody. V centrální části ostrova se rozkládají rozlehlé olivové háje a vinice. Nížinaté oblasti, zejména na severním pobřeží, jsou nejvíce zemědělsky obhospodařovány.

Podnebí a příroda ostrova Kos

Klima na Kosu je typické středomořské, s mírnými, deštivými zimami a horkými, suchými léty. Střední letní teploty se pohybují kolem 30 °C, zatímco v zimě většinou neklesají pod 10 °C. Ostrov je také známý svou větrností, zejména v letních měsících, kdy zde pravidelně vane severní vítr zvaný meltemi, který zpříjemňuje jinak horké letní dny.

Příroda Jednou z nejzajímavějších přírodních atrakcí ostrova jsou termální prameny na pláži Therma (známé také jako Embros Thermi nebo Kokkinonero). Nachází se na jižním pobřeží, přibližně 10 km od hlavního města. Tyto prameny vyvěrají v moři přímo u pobřeží, a vytvářejí tak přírodní lázně s teplou vodou bohatou na minerály.

Kos se může pochlubit také rozmanitou faunou a flórou. Vegetace ostrova Kos je typická pro tuto oblast, rostou zde olivovníky, citronovníky, cypřiše a mnoho aromatických bylin. V hornatém vnitrozemí lze nalézt různé druhy orchidejí a dalších divokých květin, zejména na jaře.

Z živočichů zde žijí především menší druhy savců, plazů a množství ptáků, včetně stěhovavých, kteří ostrov využívají jako zastávku při svých každoročních migracích. Na ostrově se nachází také několik mokřadů a sladkovodních oblastí, které jsou důležitými ekosystémy. Nejznámější z nich je solné jezero Alikes u letoviska Tigaki na severním pobřeží, které je biotopem vyhledávaným různými druhy ptáků, včetně plameňáků, kteří sem pravidelně migrují. Zajímavý je také mokřad přímo uprostřed turistické zástavby letoviska Psalidi.

Pobřežní vody kolem ostrova jsou domovem různých druhů mořských živočichů. V okolí Kosu lze spatřit delfíny a občas i středomořské tuleně, jedny z nejohroženějších savců na světě. Mořské dno pak ukrývá pestrý svět rozmanitých druhů ryb a dalších mořských organismů, ideální místo pro potápění a šnorchlování.

Nejoblíbenější letoviska na Kosu a tipy na zajímavé výlety

Ostrov Kos nabízí návštěvníkům rozmanité možnosti pobytu, od rušných přímořských letovisek s kompletním turistickým zázemím, přes klidnější přímořská střediska s malebnou okolní přírodou až po tradiční horské vesnice. Většina turistů vyhledává především oblast severního a jižního pobřeží, kde se nacházejí ty nejkrásnější pláže a nejrozvinutější prázdninová střediska. Hlavní město Kos patří tradičně k oblíbeným destinacím, ať již jako místo pobytu nebo jako cíl jednodenních výletů.

Hlavní město Kos a východní pobřeží

Kos město Hlavní město Kos představuje přirozené centrum ostrova, kde se snoubí bohatá historie s moderní turistickou infrastrukturou. Dominantou města je středověká pevnost Neratzia ze 14. století, postavená rytíři řádu sv. Jana, historicky významné jsou rozsáhlé vykopávky antické agory i Archeologické muzeum, které nadchne svou rozsáhlou sbírkou. Zhruba 3 km od města se rozprostírá archeologická oblast se starověkým léčebným centrem Asklepion, jež je spojované s působením slavného lékaře Hippokrata. Přímo ve městě, nedaleko hradu Neratzia, roste známý Hippokratův platan.

Město Kos však nabízí také pestrou nabídku turistických služeb jako množství restauraci všech kategorií, bezpočet taveren a nejrůznějších obchodů. Z přístavu je možné podnikat výlety lodí na okolní ostrovy, včetně nedalekých ostrovů Kalymnos, Pserimos, nebo například jednodenní výlety do tureckého Bodrumu.

Jižní pobřeží - Kardamena

Pláž Kardamena Středisko Kardamena, druhé největší turistické centrum ostrova, leží na jižním pobřeží. Toto původně rybářské městečko se postupem času proměnilo v živé přímořské letovisko s dlouhou písečnou pláží Kardamena. Díky nádherné pláži a výbornému turistickému zázemí je Kardamena oblíbená zejména u rodin s dětmi, díky čilému nočnímu životu s množstvím barů a klubů je populární i mezi mladšími návštěvníky.

Z místního přístavu vyplouvají pravidelné lodní spoje. Jedním z nejoblíbenějších výletů v této oblasti je plavba na vulkanický ostrov Nisyros s aktivní kalderou.

Severní pobřeží - Tigaki, Marmari a Mastichari

Letovisko Tigaki, umístěné na severním pobřeží ostrova zhruba 11 km od hlavního města, si získalo oblibu především díky několika kilometrů dlouhé písečné pláži Tigaki s pozvolným vstupem do moře. Letovisko je vhodné zejména pro rodiny s dětmi a nabízí klidnější atmosféru než hlavní město nebo Kardamena. V blízkosti Tigaki se nachází solné jezero Alikes, které je důležitým biotopem pro různé druhy ptáků, včetně plameňáků, a stojí za návštěvu zejména v jarních a podzimních měsících.

Marmari Marmari je dalším klidnějším letoviskem na severním pobřeží ostrova, s krásnou písečnou pláží Marmari a dostatečnou turistickou infrastrukturou. Oblast je známá svými příznivými podmínkami pro windsurfing a jiné vodní sporty, díky pravidelným větrům. Marmari nabízí ubytování různých kategorií, převážně menší hotely a apartmánové komplexy, oblíbené jsou tradiční taverny s místními specialitami. Díky své poloze je dobrým výchozím bodem pro prozkoumávání různých částí ostrova Kos.

Mastichari, původně rybářská vesnice na severozápadním pobřeží, si dodnes zachovává svůj tradiční charakter. Návštěvníky láká zejména malebným přístavem, odkud vyplouvají lodě na nedaleký ostrov Kalymnos, a nádhernými písečnými plážemi v okolí, včetně pláže Mastichari. Letovisko je známé svými vynikajícími rybími tavernami, kde lze ochutnat čerstvé mořské plody. Nabízí také řadu ubytovacích možností, restaurací i nočního života. Pro milovníky vodních radovánek se v blízkosti nachází populární aquapark Lido.

Západní část ostrova (poloostrov Kefalos) - Kefalos, Kamari

Letovisko Kefalos a sousední Kamari tvoří turistickou oblast na jihozápadním výběžku ostrova. Kefalos i Kamari jsou klidné, malebné vesničky s úzkými uličkami, tradiční architekturou a výbornými tavernami, kde se podávají čerstvé mořské plody a další řecké speciality. Jejich přímořské části jsou více turistické s možnostmi ubytování (nejčastěji ve formě menších hotelů, penzionů a apartmánů), restauracemi, tavernami a obchody. Obě letoviska se pyšní krásnými plážemi (pláže Kamari, Kefalos, Agios Stefanos, Limnionas ad.) a Kamari disponuje i malým přístavem.

Označení "Kefalos" se někdy používá i jako souhrnný název pro několik menších osad rozkládajících se kolem malebného zálivu a je tak pojmenován i celý poloostrov. Oblast zálivu Kefalos a navazujícího jihozápadního pobřeží je známá pro své nádherné pláže a ideální prostředí pro windsurfing a kitesurfing. Z Kefalos lze podnikat výlety na nedaleký ostrůvek Kastri s bílým kostelíkem, k němuž se lze dostat pěšky přes mělčinu nebo krátkou plavbou.

Vnitrozemské vesnice ostrova Kos - Zia, Lagoudi, Antimachia, Pyli

Zia Vnitrozemské vesnice na ostrově Kos nabízejí zcela odlišný zážitek než přímořská letoviska. Zia, nejvýše položená vesnice na ostrově, je proslulá svými nádhernými západy slunce a panoramatickými výhledy. Turisté sem často míří na večeři při západu slunce, kdy se celý ostrov zabarví do zlatých tónů. Další tradiční vesnice jako Asfendiou, Lagoudi nebo Pyli si zachovávají svůj autentický charakter s tradičními kamennými domy, úzkými uličkami a místními tavernami. Antimachia, větší vnitrozemská obec, nabízí návštěvníkům možnost prohlédnout si tradiční větrný mlýn a středověkou pevnost.

Nejznámější pláže ostrova Kos

Ostrov Kos se pyšní více než 112 kilometry pobřeží omývaného křišťálově čistými vodami Egejského moře a nabízí opravdu rozmanitou paletu pláží - od dlouhých písčitých pásů přes romantické oblázkové zátoky až po divoké, skalnaté pláže. Většina pláží na ostrově je písčitá nebo písčito-oblázková a dobře přístupná, což z Kosu činí ideální destinaci pro rodiny s dětmi. Severní pobřeží je známé silnějším větrem, který vytváří dokonalé podmínky pro windsurfing, zatímco jižní část nabízí klidnější vody vhodné pro plavání a relaxaci.

Severní pobřeží ostrova Kos se vyznačuje převážně dlouhými písčitými plážemi s jemným bílým pískem a mírně se svažujícím vstupem do moře. Díky stabilnímu větru a větším vlnám jsou zdejší pláže vyhledávány milovníky vodních sportů, zejména windsurfingu a kitesurfingu. Pláž Tigaki, nacházející se asi 11 kilometrů západně od hlavního města, patří mezi nejkrásnější na celém ostrově a táhne se v délce šesti kilometrů. Nabízí jemný bílý písek, pozvolný vstup do moře a plnou turistickou infrastrukturu včetně taveren, barů a půjčoven vodních sportů. Nedaleko leží pláž Marmari, která vyniká dlouhým pásem jemného bílého písku a mělkým, průzračným mořem ideálním pro rodiny s dětmi. Stinná místa pod stromy tamaryšků, lemujících pobřeží, poskytují příjemný úkryt před sluncem.

Pláž Paradise Jižní pobřeží ostrova charakterizují klidnější vody a rozmanitější typy pláží - od velkých organizovaných letovisek po intimnější zátoky. Pláže jsou zde většinou písčité nebo písčito-oblázkové s vynikající průzračností vody. Pláž Kardamena se rozkládá u stejnojmenného letoviska a je jednou z nejživějších pláží na Kosu. Tato dlouhá, široká písčitá pláž s pozvolným vstupem do moře nabízí kompletní vybavení včetně sprch, převlékáren, slunečníků a je známá svým čilým nočním životem. Pláž Paradise (Bubble Beach), ležící asi 35 kilometrů jihozápadně od hlavního města, získala svou přezdívku díky vulkanickým bublinám vyvěrajícím z mořského dna. Nabízí zlatavý písek smíchaný s drobnými oblázky a je obklopena dramatickými skalními útvary, přičemž si zachovává příjemně relaxační atmosféru.

Pláž Thermes, nacházející se asi 12 kilometrů jižně od města Kos, je proslulá termálními prameny, které vyvěrají přímo do moře. Tato převážně oblázková pláž s několika písčitými úseky je méně přeplněná a nabízí jedinečný zážitek kontrastujících teplot vody.

Východní část ostrova kombinuje blízkost hlavního města Kos a krásných, velmi dobře vybavených pláží. Pláže zde jsou převážně oblázkové nebo smíšené, nabízející čisté vody a dobré zázemí. K hlavnímu městu Kos přiléhá písčito-oblázková pláž Akti Zouroudi, na niž plynule navazuje pláž Lambi. Pláž Lambi je krásná, dlouhá pláž s dostatkem restaurací a barů podél promenády a s možností vodních sportů. Opačným směrem, jižně od města Kos, se rozprostírá pláž Psalidi, písčito-oblázková pláž nabízející klidnější prostředí než městské pláže, ale stále s dobrou dostupností služeb. Voda je zde mimořádně čistá a moře postupně získává na hloubce, což vyhovuje různým typům plavců.

Pláž Agios Stefanos Západní pobřeží Kosu je méně turisticky navštěvované a nabízí spíše divoké a přírodní pláže. Tato část ostrova je charakteristická pestrou směsicí písčitých a oblázkových pláží, často obklopených dramatickou přírodní scenérií. Na jihozápadním cípu ostrova se nachází krásná zátoka Kefalos, která ukrývá několik nádherných pláží. Hlavní pláže Kamari a Kefalos jsou krásné dlouhé pláže, tvořené směsí jemného písku a drobných oblázků a omývané křišťálově čistou vodou, menší pláž Agios Stefanos se může pochlubit zajímavostí - pozůstatky raně křesťanské baziliky sv. Štěpána. Z pláží v zátoce Kefalos je krásný výhled na malý ostrůvěk Kastri s bílým kostelíkem.

Poloostrov Kefalos vznikl vulkanickou činností, což je patrné zejména na jeho skalnatém terénu, který zasahuje až k pobřeží. Na západní straně poloostrova leží pláž Agios Theologos, divoká a nespoutaná pláž, která se výrazně liší od turisticky upravených destinací. Nabízí drsnou přírodní krásu s drobnými oblázky a hrubším pískem, hlubší moře a díky silnějším větrům často větší vlny, což ocení zkušenější plavci a surfaři.

Velmi zajímavá je také pláž Cavo Paradiso, skrytý klenot s jemným pískem a tyrkysovou vodou, ideální pro ty, kdo hledají klid a soukromí. Nebo pláž Limnionas, malá písčitá pláž, která leží v chráněné zátoce, ukrytá za okolními skalami.

Historie ostrova Kos a nejvýznamější historické památky

Ostrov Kos má za sebou bohatou a pestrou historii sahající několik tisíciletí do minulosti. Tento strategicky položený ostrov Egejského moře byl svědkem vzestupu a pádu mnoha civilizací – od mínojské a mykénské kultury přes období antického Řecka a Římské říše, byzantskou éru, vládu johanitských rytířů, osmanskou nadvládu, italskou okupaci až po konečné připojení k modernímu Řecku. Každá z těchto epoch zanechala na ostrově nezaměnitelnou stopu v podobě architektonických skvostů, kulturních tradic a historického dědictví, které dnes obdivují návštěvníci z celého světa.

Prehistorické období

První doklady o lidském osídlení na ostrově Kos pocházejí z neolitu, přibližně z období 3000 let př. n. l. Archeologické nálezy z lokalit jako Pyli a jeskyně Aspri Petra svědčí o vyspělých neolitických komunitách. Během doby bronzové (2000–1400 př. n. l.) byl ostrov pod silným vlivem mínojské a později mykénské civilizace, jak dokazují nálezy keramiky a dalších artefaktů. V tomto období se již začala formovat síť obchodních tras spojujících Kos s ostatními egejskými ostrovy a pevninou. Nejvýznamnější prehistorickou lokalitou je archeologické naleziště v oblasti Serraglio, kde byly objeveny pozůstatky sídlišť z pozdní doby bronzové.

Antické období

Asklepion (archeologické naleziště) Antické období představuje nejvýznamnější kapitolu v historii ostrova. Kolem roku 700 př. n. l. byl Kos osídlen dórskými Řeky a stal se součástí tzv. dórské hexapole – svazu šesti významných dórských měst. Ve městě Kos vzniklo významné kultovní centrum boha léčitelství Asklépia, což předurčilo ostrov k rozvoji lékařství. Právě zde se kolem roku 460 př. n. l. narodil lékař Hippokrates, považovaný za otce moderní medicíny, jehož odkaz přetrvává dodnes v podobě Hippokratovy přísahy.

Asklepion, založený spíše již v 5. století př. n. l., ale významněji rozšířen po Hippokratově smrti v roce 357 př. n. l., se stal jedním z nejznámějších léčebných center antického světa. Tento rozsáhlý komplex, postavený na třech terasách s výhledem na moře, kombinoval léčebné procedury s náboženskými rituály a nabízel pacientům lázeňské terapie, fyzická cvičení i duchovní očistu. Dochované ruiny Asklepionu patří dnes k nejvýznamnějším archeologickým památkám celého Středomoří.

Z antického období se na ostrově zachovaly i další pozoruhodné památky. Patří mezi ně Agora – starověké tržiště, které bylo centrem společenského a ekonomického života, s pozůstatky chrámů zasvěcených bohům Afroditě a Heraklovi. Na okraji současného hlavního města se nachází Odeon, dobře zachovalé římské divadlo pro 750 diváků postavené ve 2. století n. l., které dodnes slouží jako dějiště kulturních akcí. Nedaleko stojí Nymfeum, fontána zasvěcená nymfám, a Casa Romana, přepychová římská vila s nádhernými mozaikami zobrazujícími výjevy z řecké mytologie.

Byzantské období

Po rozdělení Římské říše v roce 395 n. l. se Kos stal součástí Východořímské (Byzantské) říše. Toto období, trvající téměř tisíc let, znamenalo příklon ke křesťanství a budování mnoha byzantských kostelů a klášterů. Ostrov byl v této době několikrát napaden, nejprve Peršany, později Araby a nakonec Benátčany. Z byzantského období se dochovalo několik pozoruhodných staveb, pozůstatky raně křesťanské baziliky sv. Štěpána z 5. až 6. století v blízkosti letoviska Kefalos, kostel Agia Paraskevi v Platani s jedinečnými freskami z 11. století a ruiny opevnění Palaio Pyli, středověkého hradu v pohoří Dikeos, který sloužil jako útočiště před pirátskými nájezdy.

Staré město Paleo Pili Nejpůsobivější byzantskou památkou na ostrově je Paleo Pyli, opuštěné středověké město na úbočí hory Dikeos. Toto opevněné sídlo, vybudované v 11. století, nabízí fascinující pohled na každodenní život byzantského období. Mezi ruinami lze rozeznat pozůstatky domů, kostelů i opevnění s hradbami. Město bylo opuštěno v 15. století, když se obyvatelé přesunuli blíže k pobřeží kvůli častým pirátským nájezdům.

Období johanitských rytířů

Významnou kapitolu v historii ostrova představuje období vlády řádu johanitských rytířů (Řád svatého Jana), kteří ostrov ovládali v letech 1315 až 1523. Tito rytíři, známí také jako Maltézští rytíři, přeměnili Kos na opevněnou pevnost, která měla bránit křesťanskou Evropu před postupující Osmanskou říší. Jejich nejvýznamnějším dědictvím je impozantní hrad Neratzia (Hrad rytířů) v hlavním městě Kos, vybudovaný v letech 1380–1514.

Hrad Neratzia Hrad Neratzia, postavený částečně z kamenů získaných z antických památek, představuje mistrovské dílo středověkého opevňovacího umění. Jeho mohutné hradby, čtyři velké věže a dvojitý obranný příkop činily z pevnosti prakticky nedobytnou baštu. Uvnitř hradu se nacházely obytné prostory, skladiště zásob, zbrojnice a kaple. Další významnou památkou z tohoto období je johanitská pevnost v Antimachii, která sloužila jako strážní bod nad jižním pobřežím ostrova a poskytovala útočiště místním obyvatelům během osmanských nájezdů.

Osmanské období

V roce 1523 dobyla ostrov Kos Osmanská říše, čímž začalo takřka 400 let turecké nadvlády. Toto období přineslo výrazné kulturní a náboženské změny – stavěly se mešity, minarety a turecké lázně (hammamy), část obyvatelstva konvertovala k islámu. Architektura ostrova získala orientální prvky, které jsou patrné dodnes.

Nejvýznamnější památkou z osmanského období je Defterdarova mešita, postavená v roce 1786 v centru hlavního města. Tato elegantní stavba s charakteristickým minaretem a krytou kolonádou sloužila jako hlavní náboženské centrum muslimské komunity na ostrově. Nedaleko se nachází Hadži Hassanův hammam, turecké lázně ze 17. století, které poskytují fascinující vhled do každodenního života během osmanské éry. Na náměstí Platanos, v blízkosti Hippokratova platanu, stojí další významná mešita Gazi Hassana Paši (Loggia), známá svou krásnou architekturou. Menší mešita stejného jména Gazi Hasan Pasha stojí i v obci Platani (dříve Kermentes), tradiční muslimské oblasti ostrova Kos.

Moderní dějiny

Archeologické muzeum (město Kos) Italsko-turecká válka v roce 1912 ukončila osmanskou nadvládu a ostrov Kos spolu s celým souostrovím Dodekany připadl Itálii, nastává období moderních dějin ostrova Kos. Italové zahájili rozsáhlý urbanistický program – upravili přístavy, vybudovali silnice, veřejné budovy a zavedli moderní infrastrukturu. Z tohoto období pocházejí elegantní neoklasicistní budovy podél přístavu v hlavním městě, včetně budovy tržiště (Kos Market) a bývalého italského guvernérského paláce (dnes archeologické muzeum).

Tragickým mezníkem v historii ostrova bylo silné zemětřesení v roce 1933, které zničilo velkou část hlavního města. Italové využili této příležitosti k přestavbě města podle moderních urbanistických plánů s širokými bulváry a prostornými náměstími. Během druhé světové války byl ostrov okupován nacistickým Německem a po válce, v roce 1947, byl spolu s ostatními Dodekanskými ostrovy připojen k Řecku.

Poválečné období přineslo postupný rozvoj turistického ruchu, který se stal hlavním ekonomickým odvětvím ostrova. V roce 1974, po turecké invazi na Kypr, došlo k napětí mezi řeckou a tureckou komunitou na ostrově, což vedlo k odchodu většiny tureckého obyvatelstva. V posledních desetiletích se Kos stal jednou z nejoblíbenějších turistických destinací ve Středomoří, přičemž si zachovává své jedinečné historické dědictví a kulturní rozmanitost.

V roce 2017 zasáhlo ostrov další silné zemětřesení, které poškodilo některé historické památky, včetně středověkého hradu a několika kostelů. Díky rozsáhlým rekonstrukcím jsou však dnes tyto památky opět přístupné návštěvníkům. V současnosti představuje Kos unikátní kombinaci bohaté historie, přírodních krás a moderní turistické infrastruktury, která každoročně láká statisíce návštěvníků z celého světa.

Kos - kultura a tradice

Tradiční kultura ostrova Kos se odráží v hudbě, tanci a lidovém umění. Místní obyvatelé dodnes udržují starobylé zvyky, zejména při slavnostech a svatbách, kde se tančí na tradiční melodie a podávají pokrmy připravené podle rodinných receptů. Důležitou součástí kulturního života jsou také náboženské svátky, kdy se konají procesí, hudební vystoupení a trhy s místními produkty. Mezi nejvýznamnější svátky na Kosu patří zejména svátek svaté Paraskevi a svátek Panny Marie (Panagia).

Svatá Paraskevi je v Řecku uctívána jako ochránkyně očí a zraku. Na její počest se v hlavním městě Kos slaví velká náboženská slavnost 26. července, protože jedno z hlavních náměstí ve městě Kos nese její jméno a nachází se zde také kostel zasvěcený této světici. Oslavy zahrnují mše, procesí a tradiční hudební a taneční vystoupení. Dalším významným svátkem je oslava Nanebevzetí Panny Marie (Panagia), která se koná 15. srpna a je jedním z největších řeckých svátků. Na ostrově Kos probíhají oslavy především v tradičních vesnicích, například v Antimachii, Kefalu a Pyli, kde se konají bohoslužby, hudební vystoupení, lidové tance a hostiny s tradičními pokrmy.

Gastronomie Kosu je dalším důležitým prvkem místní identity. Ostrov je známý svou jednoduchou, ale chutnou kuchyní, která čerpá z řeckých a maloasijských tradic. Mezi typická jídla patří sýry, med, čerstvá zelenina, ryby a maso připravované na grilu či v troubě. Místní speciality, jako je sladká baklava nebo tradiční likér soumada, jsou neodmyslitelnou součástí místních slavností a rodinných setkání.

Mapa ostrova Kos

KosDíky kombinaci bohaté historie, nádherných pláží, kulturních tradic a malebné přírody je Kos jednou z nejatraktivnějších turistických destinací v Řecku. Návštěvníci zde najdou nejen písečné pláže s křišťálově čistou vodou, ale také možnosti pro sportovní a rekreační aktivity, včetně cyklistiky, potápění a pěší turistiky. Ostrov nabízí čilý noční život ve městě Kos i klidné kouty pro ty, kteří hledají odpočinek. Využijte naši přehlednou mapu ostrova Kos a zjistěte, co všechno tento krásný řecký ostrov nabízí!