Lesbos - další informace
Příroda na ostrově Lesbos je velmi rozmanitá. Nachází se zde jak zalesněné vrcholky, tak i údolí pokrytá hustou zelení a barevnými květinami až po ty nejúrodnější oblasti, kde se pěstují olivy. Ne nadarmo se ostrovu přezdívá „ostrov oliv“.
Nejvyšších vrcholů má Lesbos hned několik, protože měří velmi obdobně. Na severu se vypíná hora Lepetymnos (968 metrů nad mořem) a na jihu vrcholky Olympus (967 m n. m.) a Psilokoudouno (914 m n. m.). Krajina ostrova je spíše hornatá a horská turistika je tu velmi oblíbenou záležitostí. Vyvěrají zde horské vodní prameny a při svých túrách můžete dokonce narazit i na vodopády, kterých se na Lesbu nachází víc než desítka. Díky sopečnému původu ostrova jsou tu i oblasti s termálními prameny, například Thermis, Polichnitos, Eftalou nebo Geras.
K přírodním památkám ostrova patří jedinečný stromový ekosystém, který se postupně utvořil kolem hory Olymp. Rostou zde platany, kaštany, jabloně, hrušně i třešně.
Snad nejzajímavějším přírodním úkazem na Lesbu je tzv. Zkamenělý les, starý 20 milionů let, jehož vznik souvisí se sopečnou aktivitou a naleznete ho na západě ostrova. Původní pravěký les s obrovskými stromy, jejichž kmeny dosahovaly průměru několika metrů, pokryl prach a popel ze sopečné erupce a dnes tu stojí pozůstatky obrovských zkamenělých kmenů.
Kopcovitý a zarostlý terén strova je vhodný především pro pastviny, místní obyvatelé proto často chovají ovce. Z ovčího mléka poté vyrábějí lahodný a oblíbený sýr nazývaný „ladoryti“.
Dominantou jihu jsou dvě velké zátoky Yera a Kalloni, kde se loví známé kallonské sardinky, místní pochoutka. Zátoky si ke svému hnízdění oblíbili tažní ptáci vracející se z teplých krajin, například plameňáci. Pozorování ptáků je na Lesbu velmi oblíbenou činností, protože zde hnízdí více než 130 druhů stěhovavých ptáků. Kromě již zmíněných zátok jsou vhodnými místy k jejich pozorování také oblasti Skala Kalloni, Eresos, Petra a Agiasos.
Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?