Výlety na ostrově Kréta
Chcete-li zažít opravdový únik před technicky vyspělým a hlučným světem kolem nás, vydejte se na řecký ostrov Gavdos. Tento ráj dobrodruhů a naturistů leží v Libyjském moři, necelých 50 km jižně od Kréty.
Řecký ostrov Gavdos je nejjižnějším místem Řecka a zároveň také nejjižnějším bodem Evropy, konkrétně tedy jeho výběžek Tripiti. Ostrov se nachází asi 26 námořních mil na jih od krétského letoviska Chora Sfakion. Společně se sousedním malinkým ostrůvkem Gavdopoula, kterému se přezdívá "Malý Gavdos", patří ke krétské prefektuře Chania. Ostrůvek Gavdopoula není, na rozdíl od ostrova Gavdos, obydlený.
Ostrov Gavdos s rozlohou asi 27 km2 pokrývají především nízké skály, písek a obecně spíše hrubý a suchý terén. Ostrov je porostlý hlavně borovicemi, cedry a vřesovišti a je plný krásných písečných pláží. Místní subtropické klima a malé množství srážek s sebou nesou i stinné stránky, především nedostatek pitné vody a úrodné půdy. Můžete tu ale spatřit zajímavé i vzácné druhy živočichů, protože Gavdos je důležitou zastávkou pro ptáky migrující z Afriky do Evropy i útočištěm pro ohrožené druhy tuleně středomořského a želvy karety obrovské.
Podle řecké mytologie nymfa Kalypsó držela Odyssea jako vězně na ostrově jménem Ogygia. A někteří tvrdí, že tímto bájným ostrovem Ogygia je právě řecký ostrov Gavdos. Archeologické výzkumy ukazují, že ostrov je obýván už od dob neolitu. Velmi aktivní tu byli obyvatelé v dobách Říše římské, kdy však také hodně využívali zdejší zemědělskou půdu a rostliny. V tomto období tak začal proces vysychání oblasti a eroze, který bohužel pokračuje až dodnes. V době Byzantské říše čítalo obyvatelstvo ostrova dokonce asi 8 tisíc lidí a ostrov měl i samostatné arcibiskupství. Později, během turecké okupace byl ostrov známý pod jménem Gondzo, ale zdejší populace rapidně poklesla na zhruba 500 obyvatel (konec 19. století). Do popředí mediálního zájmu se Gavdos dostal v roce 1996, když se v rámci cvičení NATO stal sporným bodem mezi Řeckem a Tureckem.
Dnes na ostrově Gavdos celoročně žije ani ne 60 obyvatel, v létě ale počet lidí na ostrově díky turistům stoupá například až na 3 tisíce. Návštěvníci ostrova ale musejí počítat s velmi omezeným turistickým zázemím. Chybí tu zdroj čerstvé pitné vody, a tak se jídlo i pití musí dovážet loděmi z Kréty. Díky naftovým generátorům je tu nicméně občas obyvatelům k dispozici elektrická energie a v hlavní turistické sezoně bývá někdy přítomen i lékař a policista, ale spoléhat se na to nelze.
Kvůli kvalitním turistickým službám sem ale turisté nejezdí. Naopak na ostrov míří lidé, kteří hledají pravou a nedotčenou řeckou krajinu a poklidný způsob života v úzkém kontaktu s přírodou. Gavdos je zvláště vhodný pro kempování a pěší turistiku. Lze si tu pronajmout i několik malých, skromných chatek, jejichž hlavní výhodou je dokonalé okolní ticho a nádherný výhled na moře. Pláže ostrova Gavdos si oblíbili také naturisté a nudisté.
Nejdůležitějším místem ostrova je přístav Karave. Hlavním městem (vesnicí) ostrova je Kastri, k dalším obcím patří např. Fokia nebo již zmíněné Karave a nejjižněji obydlenou vesnicí je Vatsiana. Gavdos se může pyšnit hned několika krásnými písečnými plážemi jako Sarakino, Agios Ioannis, Potamos, Lavrakas, Tripiti či oblázkovou pláží Korfos. Jeho břehy omývá křišťálově čisté moře. Při pěších výletech můžete narazit hned na několik malých a skromných kostelíků, symbolem ostrova je také starý maják stojící u jihozápadního pobřeží (dnes slouží jako kavárna) a tzv. skalní brána na jihu ostrova.
Většina návštěvníků ostrova sem zavítá v rámci jednodenních výletů. Pro koupání bychom v tomto případě doporučili buď pláž Sarakino nebo Korfos, samořejmě můžete zůstat i na malé pláži poblíž Karave. Chcete-li více prozkoumat vnitrozemí ostrova nebo se vydat až k jeho jižnímu cípu, k mysu Tripiti, naplánujte si raději delší návštěvu.
Tak jako tak, možná si pobyt na ostrově protáhnete i neplánovaně, protože dopravní spojení s ostrovem Kréta je poměrně nespolehlivé. Pokud je hodně větrno a velké vlny, můžete tu strávit i několik dní. Snad i z tohoto důvodu není Gavdos cílem masového turismu, ale narazíte tu spíše na dobrodruhy a hippies. Obvykle sem ale zaplouvají větší lodě z městečka Paleochora, menší lodě poté i z dalších krétských letovisek jako Chora Sfakion nebo Sougia.
Tipy na výlety na ostrově Kréta: Cretaquarium (mořské akvárium), Diovy jeskyně, Jezero Kournas, Minojské paláce, Ostrov Dia, Ostrov Gramvousa, Soutěska Samaria, Vodní park Water City
Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.
Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?