Památky na ostrově Kréta
Starověké mínojské město Faistos stávalo na jihu, v centrální části řeckého ostrova Kréta. Dnes je Festos jedním z nejvýznamnějších archeologických nalezišť na Krétě a pochází odtud slavný a záhadný "disk z Faistu".
Starobylé město s palácem Festos (nebo také Phaistos či Faistos) bývalo jedním z nejvýznamnějších center mínojské civilizace a ve své době i nejbohatším a nejsilnějším městem jižní Kréty. Jeho pozůstatky se nacházejí v regionální jednotce Heraklion (asi 60 km jině od Heraklionu), na zelené a úrodné Messarské planině, asi 6 km od pobřeží Libyjského moře.
Nejstarší stopy o osídlení této oblasti pocházejí z období 4 000 př. n. l. První palác byl vybudován okolo 2. tisíciletí př. n. l. a podle řecké mytologie byl jeho zakladatelem sám Mínos a prvním králem jeho bratr Radamanthys. Palác Faistos stával nahoře na kopci a pod ním se rozkládalo starobylé město, ke kterému patřily hned dvě přístavní vesnice Matala a Kommos. Několikrát byl palác poničen zemětřesením a poté opravován, kolem roku 1700 př. n. l. následkem devastujícího zemětřesení byl na místě ruin původního paláce postaven palác nový. Phaistos bylo významným a hustě obydleným městem, účastnilo se i tzv. trojské války.
Definitivně byl Faistos zničen s ostatními mínojskými paláci kolem roku 1400 př. n. l., kdy podlehl sousedním Gortýňanům. V této době zaniká celá mínojská kultura. Samotné městečko Faistos poté existovalo i v dobách římských.
Pozůstatky paláce a města Faistos jako první lokalizoval britský admirál Spratt v polovině 19. století. První vykopávky zahájili italští archeologové Frederico Halbherr a Luigi Pernier roku 1900, nová vlna výzkumů poté přišla s rokem 1950 pod vedením archeologa Doro Levi a pod záštitou Italské archeologické školy v Athénách.
Nejvýznamnějším nálezem této archeologické oblasti je tzv. disk z Faistu - hliněný disk, jehož stáří se odhaduje v rozmezí období 1950 př. n. l. až 1400 př. n. l. (poslední expertizy datují jeho vznik do první poloviny 14. století př. n. l.). Unikátnost disku spočívá v tom, že je popsaný (vyražený) velmi sofistikovaným hieroglyfickým písmem, které se podobá lineárním písmům A a B, jež používala tehdejší mínojská (resp. mykénská) civilizace. Mnozí se již pokoušeli toto staré písmo a znaky rozluštit, prozatím ale ne úplně přesvědčivě, a tak existuje hned několik teorií, jaké poselství disk obsahuje. Podle lingvisty Stevena Fishera se jedná o prosbu Řeků (Achájců) o pomoc v boji na ostrově Naxos proti původním obyvatelům Kárům. V lokalitě se našlo také několik předmětů popsaných právě lineárním písmem A.
Palác Festos, sídlo místního vládce, je po paláci Knossos druhým největším mínojským palácem na Krétě. Na centrálním nádvoří paláce se nachází dvojitá brána a celá stavba se rozkládá hned na několika terasách a v několika úrovních. Uvidíte tu velkolepé schodiště vedoucí do hlavního sálu propylon, několik místností oddělených sloupy, které sloužily různým účelům (pokoje služebných a řemeslníků, k ukládání zemědělských plodin, vaření apod.), pec na tavení kovů a opravdu nádherné interiéry (díky podlahám a stěnám z pískovce a bílého sádrového kamene), královské pokoje byly navíc vyzdobeny alabastrem. V horním patře se kdysi nacházela i velkolepá obřadní síň. Název města dokládají nalezené mince, z oblasti bylo získáno také několik cenných artefaktů v podobě keramických předmětů.
Slavný disk z Faistu je uložen v Archeologickém muzeu v Heraklionu. Oproti archeologické lokalitě Knossos je naleziště Festos mnohem tišším místem, i když i sem jezdí autobusové výpravy s turisty a ročně tudy projdou tisíce návštěvníků. Na rozdíl od Knossu je ale naleziště Festos původní, nic není dostavováno nebo upravováno, hlavním cílem naleziště Festos je ochrana zdejších významných pozůstatků. Kromě návštěvy historické památky si užijete i nádherný výhled, protože z celého náhorního komplexu máte jako na dlani Messarskou planinu i vzdálené pohoří Ida.
Nedaleko se nacházejí pozůstatky dalšího mínojského paláce Agia Triada i dvě menší archeologická naleziště Gortys a Matala. Západně od paláce Festos, při cestě vedoucí k paláci Agia Triada a letovisku Matala, stojí benátský kostel sv. Jiří z Phalandry.
Nejoblíbenější památky na ostrově Kréta: Agia Triada (archeologické naleziště), Archeologické muzeum Heraklion, Festos (archeologické naleziště), Gortys (archeologické naleziště), Klášter Arkadi, Knossos (archeologické naleziště), Kostel Four Witnesses, Pevnost Fortezza (Rethymno), Pevnost Frangokastello, Pevnost Spinalonga, Větrné mlýny na Lasithi Plateau
Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.
Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?