Kréta - další informace
Chystáte se letos poprvé na řecký ostrov Kréta? A zajímá vás, jaké doklady si musíte před cestou vyřídit, jak dlouho sem poletíte nebo o kolik si máte přetočit hodinové ručičky? Potom si přečtěte naše praktické informace pro turisty a buďte tak na svoji dovolenou lépe připraveni.
Kréta je největším a zároveň také nejjižnějším řeckým ostrovem, nachází se na rozhraní Egejského a Libyjského moře. Hlavním městem Kréty je Heraklion a celková populace ostrova čítá více než 600 tisíc obyvatel. Jakožto nedílná součást Řeckého království je Kréta členem NATO i Evropské unie.
Oficiálním jazykem Kréty je řečtina. Nicméně v turistických střediscích se běžně mluví anglicky, německy, francouzsky, rusky i dalšími světovými jazyky. Místní Řekové si však velmi cení toho, když se cizinci snaží alespoň nějaká řecká slovíčka používat, a proto se toho určitě nebojte.
Tak jako v celém Řecku se i na Krétě platí eury.
Kréta se stejně jako ostatní řecké ostrovy nachází v časovém pásmu GMT+2. Čas je tu tak v průběhu celého roku posunutý oproti ČR o plus jednu hodinu, protože i Kréta střídá zimní a letní čas stejně jako my.
Doba letu z ČR na ostrov Kréta se pohybuje mezi 2 až 3 hodinami. Na Krétu se od nás létá z Prahy, Brna i Ostravy a na Krétě můžete přistát buď na mezinárodním letišti v Heraklionu nebo na mezinárodním letišti v Chanii. Pro příklad let z Prahy do Heraklionu trvá obyčejně 2 hod. a 50 minut.
Kréta je nejjižnějším řeckým ostrovem a zdejší podnebí je charakterizováno jako mírné středomořské s horkými a slunečnými léty a deštivými a mírnými zimami. Podívejte se také na aktuální počasí na Krétě.
Občanům ČR postačí pro vstup na území Kréty (a potažmo celého Řecka) platný cestovní doklad, tedy cestovní pas nebo občanský průkaz. A totéž platí i pro děti, včetně těch nejmenších. Žádná víza ani povolení požadována nejsou. Pouze v případě, že byste tu chtěli strávit dobu delší než 3 měsíce, je nutné navštívit nejbližší úřad cizinecké policie v dané oblasti a zažádat si o povolení k pobytu.
Plánujete-li si na dovolené vypůjčit auto nebo motorku a řídit, stačí vám klasický řidičský průkaz (není vyžadován mezinárodní řidičský průkaz). Samozřejmě platný stejně jako ostatní doklady.
Pro cestování s domácími mazlíčky platí dvě základní informace – zvíře musí být řádně očkováno a musí mít vystavený mezinárodní očkovací průkaz. Podle krétských zákonů se pes může pohybovat na volném prostranství za předpokladu, že je na vodítku (u větších plemen včetně náhubku) a uklízíme po něm veškerý nepořádek. Podle dalšího nařízení je zakázán pohyb zvířat ve vodě v blízkosti plavců. Pro pravidla týkající se cestování s mazlíčky s konkrétní leteckou společností a pobytu v konkrétním hotelu kontaktujte svoji cestovní agenturu.
Pro dovoz některých věcí a zboží na Krétu platí určitá omezení a limity. Nejčastěji se čeští turisté ptají na léky (své léky s sebou vézt můžete, absolutní zákaz platí na drogy a jiné omamné a psychotropní látky), cigarety (povolen limit 200 ks cigaret nebo 250 g tabáku na osobu) a alkohol (různé limity na různé druhy alkoholu, např. max. 2 litry vína na osobu).
Omezení platí samozřejmě i na vývoz některých věcí. Varování platí především pro ty, kteří si ze svých dovolených rádi vozí jako suvenýry např. vlastnoručně vylovené mušle apod. Budete-li si chtít z Kréty odvézt nějakou rostlinu nebo zvířátko, předem se prosím raději informujte, zda nepatří mezi ohrožené druhy a zda se vyvážet vůbec mohou.
Kréta má spolehlivou síť mobilních telefonních operátorů, s telefonním signálem byste tak neměli mít žádný problém.
Mezinárodní telefonní předvolba pro Řecko je +30.
Budete-li v úzkých, i zde funguje evropské číslo tísňového volání 112. Jinak má Kréta svá čísla pro první pomoc (166), zdravotnickou službu (1016), policii (100) a hasiče (199).
Kréta má ve srovnání s jinými řeckými ostrovy poměrně slušnou síť různých zdravotnických zařízení (nemocnice, polikliniky, zdravotní střediska apod.). Občané EU by s sebou měli mít evropský průkaz zdravotního pojištění, která je opravňuje k nároku na nutnou a neodkladnou zdravotní péči. Tato neodkladná péče je bezplatná, často je však potřeba nejprve v místě ošetření zaplatit a teprve po návratu do ČR si nechat náklady proplatit u své zdravotní pojišťovny. Proto si nechávejte vždy vystavit doklad o zaplacení.
Pozor ale na to, že do této nutné a neodkladné zdravotní péče nepatří nadstandardní služby, zejména převoz do ČR ať už v případě nemoci, úrazu či převoz ostatků v důsledku úmrtí. Pro tyto případy je třeba se před cestou navíc ještě připojistit.
Voda z vodovodních kohoutků je pro běžnou spotřebu bezpečná. Nicméně na pití se turistům doporučuje kupovat vodu balenou.
Parametry elektrické sítě jsou klasicky 220 V (50 Hz). Pro nás Evropany není obyčejně potřeba žádný speciální adaptér do zásuvky.
Podle krétského zákona je kouření zakázáno ve všech uzavřených veřejných prostorách. Hotely a jiná ubytovací zařízení mohou mít speciálně vyhrazené kuřárny.
V rekreačních střediscích na Krétě je nudismus obecně povolen.
Snoubenci by se měli obrátit na konkrétní město či obec, ve kterém chtějí sňatek uzavřít, a zde vyřídit veškeré formality. Manželství dvou osob stejného pohlaví není na Krétě povoleno.
Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?