Letoviska ostrova Kréta
Malebné přístavní městečko Sitia leží v zátoce v severovýchodní části řeckého ostrova Kréta, vystavěné ve svazích okolního kopcovitého terénu. Jeho vzdálenost je cca 128 km východně od hlavního města Heraklion (Iraklion).
Středně velké přímořské letovisko Sitia se rozprostírá na březích otevřené zátoky a jeho součástí je také přístav, který této izolované oblasti severovýchodního cípu Kréty poskytuje důležité dopravní spojení s dalšími letovisky ostrova i s jinými řeckými ostrovy. Turisticky je městečko velmi přívětivé a dobře vybavené, jeho návštěvníci tu mají k dispozici vše potřebné. Žije zde zhruba 9 tisíc stálých obyvatel a Sitia je tak třetím největším městem regionu Lassithi (po městech Ierapetra a Agios Nikolaos). Díky velkým vzdálenostem od nejrušnějších turistických středisek ostrova si ale dokáže stále zachovat poklidnou řeckou atmosféru. Hlavní příjmy letoviska plynou z provozování přístaviště, pěstování oliv a turistického ruchu.
Městečko Sitia je už na první pohled velmi unikátní, s hustou zástavbou malých bílých domků, které jsou vystavěny kaskádovitě ve svazích okolních kopců. A tak tu občas malé úzké uličky mezi domky nahrazují malé úzké schody a snad z každého balkonu budete mít jako na dlani místní záliv i s jeho živým přístavem. Nahoře nad městem stojí pozůstatky benátské pevnosti Kasarma.
Letovisko Sitia nabízí svým návštěvníkům dostatečné množství i kvalitu jednotlivých ubytovacích kapacit, od malých pokojíků v místních rodinných domech až po menší ale krásné hotely. Samozřejmostí jsou příjemné taverny podávající chutná řecká jídla, bary s osvěžujícími nápoji, různorodé obchůdky i služby jako lekárna, bankomat, půjčovna automobilů apod. Sitia se také může pochlubit překrásnou a prostornou pobřežní promenádou, která se táhne kolem letoviska a je plná různých taveren, kaváren a barů. Přitom ale poskytuje dostatek místa pro romantické procházky a klidné rozjímání ve stínu palem a růží. Povrch promenády tvoří zajímavá mozaika z malých oblázků.
Od roku 2005 funguje v městečku Sitia také malé mezinárodní letiště, které je využíváno především pro krátké lety v rámci ostrova. V posledních letech se ale zvýšil i počet mezinárodních letů.
Poměrně velkou část pobřeží kolem letoviska zaujímá místní přístav Sitia. Přístav funguje především jako kotviště pro rybářské lodě a malé výletní jachty, zároveň ale také hostí i nákladní lodě a velké trajekty, které sem připlouvají z dalších letovisek ostrova i z jiných řeckých ostrovů (např. z ostrovů Rhodos, Karpathos nebo Chalki).
Hned vedle přístavu začíná zdejší hlavní stejnojmenná pláž Sitia. Pláž Sitia je organizovaná, dobře vybavená a díky pozvolnému vstupu do moře si ji oblíbily i rodiny s menšími dětmi a starší lidé. Na druhou stranu to ale není to hlavní, proč turisté do Sitie míří. Budete-li v letovisku pobývat déle, určitě si udělejte výlet na některou z pláží na samém východním pobřeží ostrova Kréta.
Předchůdkyní dnešní Sitie bylo starověké město Itea (nebo také Itida či Sitaia), které se rozkládalo na východ od nynějšího města a obývali ho "Eteocretans" ("staří a praví Kréťané"). Během raného byzantského období se centrum města přesunulo na své současné místo a důležitý rozvoj město zaznamenalo především díky rostoucímu významu zdejšího přístavu.
Pod vlivem Benátčanů tu od 13. století vyrostlo hned několik hradů a pevností, z nichž se zachoval pouze jeden - hrad Kasarma. Z původní stavby se dochovala jen vysoká strážní věž, zbytek pevnosti byl dostavěn později. Po zemětřesení na počátku 16. století a několika pirátských nájezdech v polovině 16. století bylo město zničeno a jeho obyvatelé utekli do bezpečí malého hradu na kopci Liopetra. Většinu z hradů a pevností zničili dokonce sami Benátčané, aby nepadly do rukou Turků.
Během následujících dvou staletí bylo město Sitia opuštěno a chátralo, až v druhé polovině 19. století se Turci zasloužili o jeho obnovu.
Město Sitia je rodištěm významného krétského básníka Vitzentza Kornara, autora slavného eposu Erotokritos. Tato rytířská romance je oblíbená po celé Krétě a například zpěváci z jejích veršů často čerpají i dnes. Na hlavním městském náměstí stojí básníkova bysta.
Hrad Kasarma ve své současné podobě není původní, ale byl vystavěn na pozůstatcích předešlé pevnosti z dob byzantské nadvlády (13. století). Z těchto časů se dochovala vysoká třípatrová strážní věž, stará zbrojnice nazývaná "casa di arma". Zvlášť krásný je pohled z pevnosti dolů na letovisko a zátoku Sitia.
Pevnost Kasarma je sídlem malého Archeologického muzea Sitia, ochraňujícího vzácné historické fragmenty z oblasti východní Kréty. Velká část exponátů pochází z archeologického naleziště Kato Zakros, s pozůstatky čtvrtého mínojského paláce Kréty (po palácích Knóssos, Faistos a Malia). Na místě byly odkryty rozsáhlé a velmi dobře zachovalé základy celého palácového komplexu a bylo nalezeno i množství cenných předmětů a artefaktů.
Máte-li rádi koupání a pěkné pláže, dobrým tipem na výlet jistě budou pláže na východním pobřeží Kréty. Leží tu slavná "palmová" pláž Vai, obklopená rozlehlým hájem přirozeně rostoucích datlových palem, a příjemné odpoledne můžete strávit také například na dlouhých a písčitých plážích Xerokambos a Kouremenos.
Středisko Sitia je poklidné letovisko na poklidném severovýchodním pobřeží Kréty, žádné divoké večírky tu tak nečekejte. Zároveň ale není úplně malé a návštěvníkům poskytuje veškeré potřebné zázemí a komfort a díky pěkné pláži s pozvolným vstupem do moře si letovisko oblíbily i rodiny s malými dětmi. Doporučujeme ho tak jako dobrý výchozí bod pro poznávání krás východní části ostrova Kréta.
Zajímavostí je to, že větší část turistů mířících do letoviska Sitia jsou Řekové, kteří tak převládají nad zahraničními turisty. Ti si sem jezdí především odpočinout a načerpat novou energii.
Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida
Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.
Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?