Letoviska ostrova Kréta
Nádherné historické město Rethymno se nachází v severní části řeckého ostrova Kréta, cca 81 km západně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Rethymno je zároveň ale také živé a okouzlující prázdninové letovisko s moderními turistickými službami.
Rethymno či Rethymnon je třetí největší město Kréty a také hlavní město stejnojmenné prefektury Rethymno. Leží na severním pobřeží Kréty, mezi městy Chania (asi 60 km západně) a Heraklion (asi 80 km východně). Rethymnon je přístavní město, jehož břehy omývá Krétské moře.
Město Rethymno patří ke krásným příkladům "soužití" starého a nového. Město má bohatou a dlouhou minulost, o čemž svědčí i množství dochovaných historických a kulturních památek, které pocházejí z různých etap jeho vývoje. Zároveň ale nezapomíná na pohodlí turistů, a tak tu nalezneme i krásné hotely, množství obchodů, restaurací a nejrůznějších turistických služeb a jako třešničku na dortu nádhernou písečnou pláž. Rethymno je také univerzitním městem, neboť tu od roku 1974 působí Fakulta sociálních studií Krétské univerzity.
Dnešní město Rethymno stojí na místě starověkého města Rithymna, které tu existovalo kolem 5. století př. n. l. Po byzantském období bylo město opevněno a na svém významu dále posilovalo pod nadvládou Benátčanů (od 13. století). Benátčané se zabývali především námořním obchodem a při plavbách kolem severního pobřeží ostrova potřebovali mezi městy Heraklion a Chania ještě další přístav. Benátčané ustavili město Rethymno regionálním správním centrem a hlavním městem stejnojmenné prefektury. Kolem přístavu vyrostla nová zástavba, která byla obydlena převážně řeckými šlechtici. Opevnění města však bylo stále nedostatečné a nedokázalo obyvatelstvo dostatečně chránit před nepřátelskými útoky. Benátčané se proto rozhodli postavit ohromnou pevnost na kopci nad přístavem, která je dnes známá jako pevnost Fortezza.
V období benátské nadvlády se obyvatelé města začali věnovat také umění a kultuře a rozvíjely se především oblasti jako divadlo, malování, literatura a architektura. Období prosperity ukončil rok 1646, kdy město Rethymnon dobyli Turkové. Od té doby až do ruské invaze v roce 1898 se místní obyvatelstvo soustředilo primárně na zemědělství. Kultura a umění se znovu dostaly do popředí v roce 1913, kdy byla Kréta připojena k Řecku.
Pro milovníky historie je staré město Rethymno jednou z nejkrásnějších architektonických oblastí na Krétě, kde se mohou procházet malebnými uličkami s jedinečnými památkami, pocházejícími především z období benátské a turecké nadvlády - kostely, minarety, mešitami či tradičními benátskými domy s krytými dřevěnými balkony. Při svých toulkách mohou turisté zavítat do některé z útulných taveren a restaurací s tradiční řeckou hudbou, do obchůdků s rozličným zbožím nebo například do městského parku.
Poblíž starého města, na skalnatém vrcholu Paleokastro, se hrdě vypínají pozůstatky největší benátské pevnosti na ostrově Kréta - pevnosti Fortezza, které dnes tvoří hlavní dominantu města Rethymno.
K dalším významným a turisticky oblíbeným památkám a atrakcím města patří:
A konečně... součástí letoviska je také nádherná písčitá pláž Rethymno, která začíná východně od benátského přístavu. Pláž je velmi dobře organizovaná včetně dohledu plavčíka, s pozvolným vstupem do vody a s průzračně čistým mořem. Za svoji čistotu a vybavenost byla oceněna i tzv. modrou vlajkou EU.
Pláž Rethymno je vlastně začátkem dlouhého úseku nádherných písčitých pláží, které pokračují podél severního pobřeží ostrova dál na východ, kolem oblíbených turistických středisek Missiria, Adelianos Kampos, Pigianos Kampos, Sfakaki až k letovisku Skaleta.
Město Rethymno má pro každého z návštěvníků připravené něco. Staré město Rethymno je světem samo o sobě a nadšenci do historie tu jsou schopni trávit dlouhé hodiny i dny. Při svých toulkách po památkách tu mají ale skvělé turistické zázemí v podobě příjemných a chutných restaurací a taveren a dalších služeb všeho druhu. Dáváte-li přednost spíše odpočinku a relaxu u vody, zdejší pláž Rethymno patří k nejkrásnějším písčitým plážím na severu ostrova.
Letovisko může také sloužit jako ideální výchozí bod pro cestování po střední a západní části Kréty, funguje tu pravidelná autobusová doprava, taxi služby i několik půjčoven automobilů a motorek. Mezi nejoblíbenější výlety turistů po okolí patří například prohlídky kláštera Arkadi a kláštera Preveli, návštěva archeologického naleziště Eleftherna, odpočinek v přírodě u jezera Kournas nebo pěší výlet nedalekou soutěskou Mili.
Z místního přístavu každý den vyplouvají výletní lodě směřující do nejrůznějších částí Kréty i trajekty mířící do přístavu Pireus v Athénách.
Letoviska v blízkém okolí: Adelianos Kampos, Missiria
Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida
Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.
Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?