Letoviska ostrova Kréta
Heraklion (Iraklion) je největším a hlavním městem řeckého ostrova Kréta, je také obchodním i turistickým centrem ostrova s mnoha krásnými a významnými historickými památkami. Město Heraklion se nachází téměř uprostřed severního pobřeží Kréty.
Heraklion je nejlidnatějším městem ostrova Kréta, má asi 150 tisíc stálých obyvatel, což představuje zhruba čtvrtinu všech obyvatel Kréty. Tento počet nadále narůstá, lidé se sem stěhují především za prací. Heraklion představuje významné obchodní centrum ostrova s velkým přístavem a mezinárodním letištěm, které bylo pojmenované na počest nejslavnějšího krétského spisovatele Nikose Kazantzakise (známý je především jeho román Řek Zorba).
Město Heraklion je také významným turistickým letoviskem Kréty, kterým denně projde nespočet návštěvníků. Podle různých cestovatelských portálů a žebříčků ale nepatří Heraklion zrovna mezi nejkrásnější hlavní města, přičemž kritiku sklízí především za rozlehlou betonovou zástavbu i průmyslovou zónu a množství aut. Na druhou stranu bychom ale měli uznat, že v poslední době na toto myslí i představitelé města a snaží se z Heraklionu vybudovat turisticky příjemnější místo, například zelenými parky, pořádáním tradičních trhů apod., a přitom více vyzdvihnout zdejší tradiční benátské a osmanské historické památky.
K hlavním symbolům města Heraklion patří jednoznačně jeho historické centrum s malým náměstím Plateia Venizelou a mohutná přístavní pevnost Rocca al Mare. Nedaleko města se nachází nejvýznamnější krétské archeologické naleziště Knossos. Naproti Heraklionu leží v moři ostrov boha Dia, který je ale lidmi neobydlený, žijí zde pouze kozy kri-kri.
Historii města Heraklion můžeme vysledovat až do mínojského období (tzn. až do období 2 tisíce let př. n. l.), kdy přímořské osídlení sloužilo jako důležité přístaviště pro staré město Knossos. V roce 824 vybudovali Arabové kolem tohoto osídlení ohromný příkop a založili město Kandak (název "kandak" pochází z arabštiny a znamená "příkop"). Tento příkop kolem města plnil hned dvě funkce - jednak sloužil jako obrana proti vnějším nepřátelům, ale také tu byl vybudován proto, aby z města neutíkali otroci, se kterými Kandak čile obchodoval.
K významnějším obdobím v historii města patří také byzantská éra (období poté, co bylo město dobyto Byzantskou říší). Na začátku 13. století převzali vládu nad městem i ostrovem Benátčané a město přejmenovali na Candia. Benátčané posílili obranu města a ještě více prohloubili příkop kolem města, postavili také novou a mohutnou pevnost Rocca al Mare, která měla chránit zdejší přístav.
Po obléhání ze strany turecké flotily nakonec město v druhé polovině 17. století padlo do rukou Turkům. Roli obchodního centra převzala západně ležící Chania a na několik let byla i hlavním městem ostrova. Ve 20. letech 20. století se Řecko po řecko-turecké válce stalo svobodnou zemí a hlavní město ostrova získalo nový název Heraklion, za který pravděpodobně vděčí bájnému hrdinovi Hérakleovi.
Ke světově známým historickým památkám patří nejslavnější mínojský palác Knossos, který leží nedaleko hlavního města, jen asi 6 km jihovýchodně odtud. Archeologické naleziště Knossos je obrovské a díky rozsáhlé rekonstrukci (místy až dostavbě) si návštěvníci mohou udělat poměrně jasnou představu o tom, jak palác v době své největší slávy vypadal. Důležité archeologické nálezy nejen z oblasti Knossos spravuje Archeologické muzeum Heraklion. Archeologické muzeum (neboli Kretikon Museion) shromažďuje artefakty z nejvýznamějších nalezišť po celém ostrově a pyšní se zejména největší sbírkou z mínojského období.
Za prohlídku jistě stojí staré centrum města s náměstím Plateia Venizelou (Benátským náměstím), v jehož středu stojí Morosiniho lví kašna s fontánou, jeden ze symbolů hlavního města, která byla postavena v 17. století. Směrem na jih bychom došli na náměstí Plateia Eleftheriou s Archeologickým muzeem, naopak severně zamíříme ke starému benátskému přístavu a pevnosti Koules (známé také jako Rocca al Mare). Pevnost Koules je dalším ze symbolů Heraklionu a v současnosti slouží především ke společenským a kulturním účelům.
Nacházejí se tu také kostely svatého Tita (patron ostrova) a svatého Marka. Kostel sv. Tita je významným kostelem ostrova Kréta, pojmenovaným podle prvního krétského biskupa. V době turecké nadvlády byl původní kostel přestavěn na mešitu a později byl zničen zemětřesením. Jeho nynější podoba tak není původní, ale pochází z roku 1925.
Navštívit můžete i hrob Nikose Kazantzakise, již zmíněného slavného krétského spisovatele.
Patříte-li mezi milovníky dávné historie, zavítáte možná i na další archeologická naleziště s mínojskými paláci Malia, Agia Triada či Festos. Jedná se o menší archeologické oblasti, než je Knossos. A obdobně jako u naleziště Knossos jsou i zdejší nejcennější artefakty umístěny v Archeologickém muzeu Heraklion, pochází odtud například i tajemný "disk z Festu". Jižně od hlavního města se nacházejí také pozůstatky bývalé římské osady Gortys.
Hledáte-li uvolněnější program, pokud např. cestujete s dětmi, zamiřte z Heraklionu směrem na východ a zkuste jeden z adrenalinových vodních parků Watercity Waterpark Crete nebo vodní park Acqua Plus. Velmi zajímavým tipem na výlet je také velký zábavně-poučný komplex Dinosauria s pohybujícími se a řvoucími dinosaury nebo blízké mořské akvárium Cretaquarium.
Letoviska v blízkém okolí: Amoudara (Heraklion), Kokkini Hani
Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida
Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.
Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?