Kos - další informace

Hlavní strana -Kos -Ostatní -Příroda

Příroda na ostrově Kos

Příroda

Řecký ostrov Kos není pouze ostrovem slunce, krásných pláží a bohaté historie, ale nabízí také překvapivě rozmanitou přírodu, která stojí za objevování. Od bujných zelených údolí po skalnaté vrcholky hor, od mokřadů plných ptactva po podvodní světy bohaté na mořský život - Kos má co nabídnout každému milovníkovi přírody.

Krajina a podnebí ostrova Kos

Řecký ostrov Kos patří mezi zelenější ostrovy v Egejském moři, což je dáno jeho geografickou polohou a dostatkem podzemních vod. Na rozdíl od některých sušších řeckých ostrovů překvapí Kos svými úrodnými nížinami, zejména v centrální a severní části ostrova. V západních oblastech ostrova vyčnívají zalesněné pahorky s borovicovými háji a dominantu krajiny tvoří pohoří Dikeos, které se rozprostírá ve východní části vnitrozemí ostrova a dosahuje výšky 846 metrů n.m. Pobřežní linie ostrova Kos je také velmi rozmanitá, nalezneme zde jak dlouhé písčité pláže, tak fascinující skalnaté útesy.

Klima na ostrově Kos je typicky středomořské s horkými, suchými léty (průměrné teploty 25-35°C) a mírnými, vlhkými zimami (10-15°C). Nejvhodnější doba pro pozorování přírody je jaro (duben-červen), kdy ostrov rozkvétá po zimních deštích, nebo časný podzim (září-říjen), kdy se teploty zmírňují.

Flora - rostlinný svět ostrova Kos

Na ostrově Kos lze pozorovat několik charakteristických ekosystémů. Středomořské macchie (či makchie), což jsou husté porosty nízkých keřů a křovin, které pokrývají velkou část ostrova a jsou domovem mnoha aromatických rostlin, zejména rozmarýnu, tymiánu, levandule, oregana nebo šalvěje. Typické pro Kos jsou také borovicové háje, které se vyskytují především na západě ostrova v oblasti Kefalos, kde rostou borovice halepské a borovice pinie. Vnitrozemí ostrova je bohaté na piniové a cypřišové lesy, poskytující příjemný stín během horkých letních dní. A samozřejmě olivové háje, neboť olivovníky nalezneme prakticky na celém ostrově Kos a některé z nich mohou být staré i stovky let.

Na Kosu můžeme narazit i na mnoho jiných zajímavých rostlin. Cesty často lemují oleandry s krásnými růžovými, bílými nebo červenými květy. Na zdech a pergolách se pne bouganvilea s nápadnými fialovými, červenými nebo oranžovými listy a v zahradách a parcích roste ibišek s velkými květy různých barev. Typickými jehličnany v krajině jsou štíhlé cypřiše. Různě po ostrově můžeme spatřit divoce rostoucí i pěstované fíkovníky a v hornatých oblastech se na jaře objevují divoké druhy orchidejí.

Nejlepší doba pro pozorování květeny je jaro. Březen a duben patří divokým orchidejím, duben a květen jsou měsíce hlavního květenství včetně máků a asfodelu. Od května do června rozkvétají oleandry a bouganvilea.

Fauna - živočisný svět ostrova Kos

Moře kolem ostrova Kos je domovem bohaté podmořské fauny. Z ryb zde můžete spatřit mořany, parmy nebo sardinky, z hlavonožců například chobotnice, sépie a kalmary. Žijí zde také korýši, zejména krabi, garnáti a langusty. Na jižních plážích lze občas pozorovat chráněný druh karety obecné (Caretta caretta), z mořských savců lze příležitostně zahlédnout delfíny nebo tuleně středomořské (Monachus monachus), kteří jsou však velmi vzácní.

Pro pozorování podmořského života doporučujeme šnorchlování u pobřeží Agios Stefanos, Kefalos nebo v oblasti Paradise Beach.

Kos je výbornou destinací pro pozorování ptáků. Mezi stálé obyvatele patří poštolka obecná, sýček obecný, konipas bílý, strnad obecný nebo vlha pestrá s nápadným barevným peřím. Můžeme zde spatřit také vzácné druhy ptáků, jakými jsou žluva hajní, dudek chocholatý či vlha modrolící. Zejména na jaře a na podzim lze pozorovat tažné ptáky včetně volavek, plameňáků a různých druhů kachen a vodních ptáků.

Nejlepšími místy pro pozorování ptáků na Kosu jsou mokřady Psalidi, nacházející se východně od města Kosa solné jezero Alikes u letoviska Tigaki, které je součástí evropské zóny ochrany ptactva NATURA 2000.

Na ostrově Kos můžete potkat i několik druhů plazů. Kolem starých zdí a ruin je běžná ještěrka zední, v noci můžete na zdech budov pozorovat aktivitu gekona tureckého. U vodních zdrojů je možné spatřit nejedovaté hady - užovku podplamatou a užovku obojkovou, z obojživelníků poté především ropuchu zelenou. V lesnatých oblastech lze občas zahlédnout želvu žlutohnědou.

Savci na ostrově nejsou příliš nápadní, přesto zde žijí králíci, ježci a lasice. V jeskyních a starých budovách můžete zahlédnout několik druhů netopýrů.

Chráněné oblasti a přírodní parky na Kosu

Mokřady Psalidi (jezírko Limni Psalidiou): Malá, ale důležitá oblast mokřadů se nachází na východním pobřeží ostrova Kos. Její rozloha je přibližně 1 km² a je domovem mnoha druhů vodních ptáků. Návštěvníci mohou oblast prozkoumat po značených stezkách. Nejlepší doba návštěvy je jaro a podzim.

Solné jezero Alykes u Tigaki: Pobřežní lagunová oblast na severu ostrova se vyznačuje charakteristickým slaným jezerem obklopeným rákosinami. V minulosti se zde těžila sůl tradičními metodami, ale dnes slouží tato oblast především jako přírodní rezervace a významné stanoviště pro vodní ptactvo. Pro pozorování ptáků doporučujeme ranní nebo pozdně odpolední hodiny, kdy jsou tito opeřenci nejaktivnější.

Přírodní park Plaka Forest: Zalesněná oblast na jihozápadě ostrova je tvořena borovicovým a cypřišovým hájem. Je domovem paví populace, která byla na ostrov introdukována, ale nyní zde žije volně. Kromě pávů mohou návštěvníci narazit i na želvy a přítulné kočky. V parku se nacházejí piknikové oblasti a značené stezky. Je to příjemné místo pro únik před letním horkem.

Hora Dikeos a okolí: Nejvyšší hora ostrova a její okolí se vyznačuje bohatou flórou včetně endemických druhů. Z hory se nabízejí překrásné výhledy na ostrov a okolní moře, oblast je také protkána sítí turistických stezek různé obtížnosti. Doporučená doba návštěvy je brzy ráno v létě, nebo jaro/podzim.

Praktické rady pro milovníky přírody

Ostrov Kos je součástí evropské sítě chráněných území NATURA 2000, která zahrnuje významné lokality pro ochranu ptactva a dalších živočichů. To svědčí o ekologickém významu ostrova a jeho bohaté biodiverzitě, kterou je potřeba chránit i z pozice turisty. Ochránci přírody na Kosu prosí návštěvníky, aby při pobytu v přírodě respektovali všechny cedulky a označení v chráněných oblastech, nekrmili divokou zvěř a odnášeli své odpadky. Není dovoleno trhat divoké květiny, některé mohou být chráněné, stejně tak je zakázáno sbírat suvenýry jako mušle, kameny nebo fosilie z chráněných lokalit. Při šnorchlování by se plavci neměli dotýkat korálů a mořských organismů.

Brzy ráno nebo pozdě odpoledne jsou nejlepší časy pro pozorování divoké zvěře, zejména v létě. Z vybavení se hodí dalekohled, fotoaparát s teleobjektivem a průvodce místní faunou a flórou. Pro výlety do přírody doporučujeme pevnou obuv, dlouhé kalhoty jako ochranu před trnitými keři, klobouk a opalovací krém. Vždy s sebou noste dostatek vody, zejména v letních měsících.

Pro hlubší poznání přírodního bohatství ostrova můžete zvážit i přírodovědné exkurze, zejména v oblastech mokřadů a hor. Mnoho potápěčských center nabízí kurzy potápění a výlety za rozmanitým podmořským životem kolem břehů ostrova Kos. Skvělým způsobem, jak pozorovat pobřežní ekosystémy, jsou i lodní výlety kolem ostrova. Další možností, jak prozkoumat odlehlejší oblasti, je horská cyklistika.

Pokud se tedy na svých cestách potřebujete na chvíli odtrhnout od historických památek a pláží, vydejte se prozkoumat méně známou tvář tohoto úžasného ostrova. Přírodní krásy Kosu vám nabídnou nezapomenutelné zážitky a možná i nový pohled na řecké ostrovy.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám