Historie ostrova Kos

Hlavní strana -Kos -Historie -Prehistorické období

Prehistorické období

První osídlení ostrova Kos

Prehistorické období

Prehistorické období a první osídlení ostrova Kos zahrnuje období pravěku do cca 11. století př. n. l., kdy na ostrov Kos přišel řecký kmen Dórů. První obyvatelé ostrova Kos pocházeli pravděpodobně z mladší doby kamenné a žili jako lovci a sběrači, v době bronzové se na Kosu vyvinula nejstarší civilizace, tzv. mykénská, a v 11. století osídlili ostrov Dórové, kteří přinesli zdejší kultuře silný řecký vliv.

Mladší doba kamenná (neolit) a první obyvatelé ostrova Kos

První doklady o osídlení ostrova Kos pocházejí z období neolitu (mladší doby kamenné), přibližně z let 6 000 - 3 000 př. n. l. Tito první osadníci byli pravděpodobně lovci a sběrači, kteří postupně začali rozvíjet zemědělství. O jejich přítomnosti a životě vypovídají archeologické nálezy v podobě kamenných nástrojů a keramiky.

Vzhledem k omezeným archeologickým důkazům z nejstarších období je však obtížné přesné určení "prvních" obyvatel ostrova Kos. Někteří historikové uvádějí, že ostrov mohl být osídlen již v paleolitu (starší době kamenné), ale neexistují pro to přímé důkazy.

Doba bronzová a mykénská kultura

V době bronzové, kolem 3. tisíciletí př. n. l., se na Kosu začínají objevovat první organizované osady, které svědčí o rozvoji zemědělství a obchodu.

Ostrov byl v této době ovlivněn příchodem Mykéňanů, kteří patřili mezi první významné civilizace v oblasti Egejského moře a přinesli s sebou pokročilé technologie a architektonické znalosti. Mykéňané zanechali na ostrově archeologické stopy svědčící o jejich přítomnosti i vlivu. Mykénské období se na Kosu projevilo výstavbou opevněných sídel a pohřebních komor, které ukazují na hierarchizovanou společnost.

V tomto období se ostrov Kos stal důležitým obchodním a kulturním centrem, díky své strategické poloze mezi pevninským Řeckem a Malou Asií.

Dórská kolonizace (cca 1 100 - 700 př. n. l.)

V 11. století př. n. l. osídlili ostrov Dórové, řecký kmen, který přinesl své vlastní kulturní a náboženské tradice. Dórové založili několik osad na ostrově a jejich příchod znamenal začátek klasického řeckého období na Kosu. Dórové měli na ostrově velký vliv a jejich přítomnost formovala kulturu a historii Kosu v následujících staletích.

Dórové založili město Kos a ustanovili ostrov jako součást dórské hexapole. Výrazný rozvoj zaznamenalo zemědělství, zejména pěstování vína a oliv.

První historicky doložené osídlení ostrova řeckým obyvatelstvem tak přišlo s dórskou kolonizací.

Památky

Na ostrově Kos se dochovalo několik archeologických oblastí a artefaktů z prehistorického období, zejména z doby bronzové. Z období neolitu zůstalo archeologických památek méně, ale některé stopy po osídlení přesto existují.

Naleziště v Aspri Petra: Toto prehistorické naleziště se nachází v jeskyni Aspri Petra poblíž města Kefalos. Zde byly objeveny nástroje a keramika z neolitu, což naznačuje, že jeskyně byla osídlena již v této době.

Doba bronzová a mykénská kultura: Z doby bronzové pochází i některé mykénské pohřební komory a další artefakty, které byly objeveny na různých místech ostrova.

Ruiny města Astypalaia: Jedná se o jedno z hlavních dórských osídlení na ostrově Kos, které bylo založeno Dóry po jejich příchodu na ostrov v 11. století př. n. l. Astypalaia se nacházela v blízkosti dnešního města Kefalos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám