Bájní tvorové a příšery

Charybda

Charybdis

V řecké mytologii je Charybda mořskou obludou zosobňující nebezpečné víry v Messinské úžině u Sicílie. Byla dcerou Poseidóna (bůh moří) a Gaie (bohyně země).

Podrobně je Charybda, společně s další mořskou obludou Skyllou, popsána v mýtu o Odysseovi: "… v nitru vysoké skalnaté hory, vysoko nad mořem, je veliká jeskyně, kolem i vevnitř je hustá mlha, tam bydlí Skylla. Hrůzou před ní se třesou i bohové. Štěká, kňučí a vyje, je strašnější než saň. Má šest párů noh, šest dlouhých krků, na konci každého má velkou hlavu, otevřenou tlamu se třemi řadami velikých zubů. Když pluje kolem loď, těmi tlamami uchvátí i šest plavců najednou. V nižší skále nedaleko od Skylly žije Charybdis, podmořská obluda, která třikrát za den pohlcuje obrovské množství vody, vypije skoro půl moře, až je vidět mořské dno, a třikrát denně tu vodu zase chrlí ven. Je-li nablízku nějaký koráb, celý zmizí v bezedném chřtánu.“

Aeneás ji popisuje takto: „Až připlujete k Sicílii, držte se stále vlevo. Musíte se vyhnout mořským příšerám Skylle a Charybdě. Skylla sídlí na pravém břehu, ukrytá v jeskyni. Až k bokům se podobá krásné dívce a svou půvabnou tváří láká koráby ke skále. Dolní část je podobná obludné rybě. Je obrostlá modrými štěkajícími psy. Na levém břehu je dravá Charybdis, která třikrát denně pohlcuje nesmírné přívaly vod a pak je zase vyvrhuje, pěna stříká až k oblakům.“

Skylle a Charybdis unikly jen dvě lodě. První byla loď Argonautů, té však pomohlo mnoho hrdinů a bohů. Druhá byla loď na palubě s Odysseem. Ta přišla o šest členů posádky, ale proplula.