Aktuálně
V pátek 21. 7. 2017 zasáhlo ostrov Kos ničivé zemětřesení o síle 6,7 stupně, které si vyžádalo dva lidské životy a více než sto zraněných. Zemětřesení způsobilo i značné materiální škody, a to především v hlavním městě Kos. Dočasně bylo uzavřeno i místní letiště.
V noci na pátek v 0:30 hod. středoevropského času (v 1:30 hod. místního času) probudilo obyvatele a turisty na ostrově Kos nečekaně silné zemětřesení. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) mělo zemětřesení sílu až 6,7 magnituda a jeho epicentrum se nacházelo poblíž tureckého Bodrumu. Záchvěvy pocítili i v Bodrumu a na Rhodosu. Lidé vybíhali z budov a noc přečkávali v parcích, olivových hájích či autech. EMSC vydalo také varování před případnou vlnou tsunami, která může po zemětřesení následovat. Nedoporučovalo tak trávit noc na plážích a na pobřeží ostrova. Hladina moře se po otřesech citelně zvedla.
Po rozednění se začala situace za pomoci záchranářů i armády ukliďnovat, lidé se vrátili do hotelů a na pláže. Denní světlo ale také odhalilo škody, které zemětřesení napáchalo. Největší újmu utrpělo hlavní město Kos, kde došlo k poškození mnoha budov i městského přístavu. V historickém centru města byl silně poničen kostel, mešity a bary. Dočasně bylo uzavřeno i místní archeologické muzeum. Místo přístavu v hlavním městě využívá nyní ostrov přístav Kefalos. Na několik hodin bylo uzavřeno i místní letiště. V příštích týdneh a měsících lze očekávat slabší následné otřesy.
Zemětřesení ale není v této oblasti ničím výjimečným, jedná se o geologicky aktivní oblast. Egejské moře se rozprostírá na třech tektonických deskách, které se vůči sobě pohybují a podsouvají. Pokud se jejich pohyb "zadrhne", hromadí se zde energie, která po uvolnění způsobí zemětřesení.