Aktuálně
listopad 2018 Řecká vláda zareagovala na tlak ochránců zvířat, podle nichž kvůli nadváze turistů trpí oslíci poraněním páteře i krvavými odřeninami, a pro přepravu stanovila váhový limit. Osli teď budou moci nést maximálně 100 kg a náklad zároveň nesmí přesáhnout jednu pětinu jejich váhy.
Kampaň ochránců zvířat se rozhořela poté, co se v létě na sociálních sítích objevily fotografie oslíků z řeckého ostrova Santorini, jak na svých hřbetech denodenně vláčí obézní turisty. Zvlášť na tomto ostrově totiž osli dostávají opravdu zabrat. Santorini je ostrov sopečného původu, velmi hornatý a s úzkými městskými uličkami. Tzv. "oslí taxi" je oblíbenou turistickou atrakcí především v jeho hlavním městě Fira, kde tato zvířata musejí po úzkých schodech překonat převýšení i více než 150 metrů a to hned několikrát denně.
Ochránci zvířat upozorňují na vážná zranění oslíků, která jim způsobuje nošení příliš těžkých nákladů. Osli trpí poraněním páteře, od špatně usazených sedel mají na hřbetech a pod ocasy otevřené rány a obecně nemají vůbec na růžích ustláno. V hlavní turistické sezoně, na přímém slunci, bez jídla a vody, vyvezou zájemce nahoru i několikrát za den. Pracují sedm dní v týdnu a když zrovna nevezou turisty, tahají na svých hřbetech zavazadla nebo odpadky. Samozřejmě tu jsou i slušní majitelé oslů, kteří se o svá zvířata dobře starají, bohužel ale ve většině případů hraje hlavní roli výdělek. Řecká vláda proto stanovila pro náklad váhový limit max. 100 kg a max. 20 % váhy oslíka. Ochránci zvířat ale příliš spokojeni nejsou, protože podle nich by osli neměli na svých hřbetech nosit více než 50 kg, zároveň by také měly být zohledněny jeho fyzické limity či věk.
Vzhledem k tomu, že narůstá počet lidí s obezitou a místní obyvatelé se svého výnosného byznysu vzdát nechtějí, začali oslíky křížit s mulami, aby byla zvířata silnější a odolnější.