Aktuálně
27. 9. 2018 (aktualizováno 30. 9. 2018) Medikán Zorbas, ohromná tlaková bouře, která se ve čtvrtek zformovala nad Středozemním mořem, zesílila a posouvá se k břehům turisticky oblíbených destinací Řecka a Turecka.
Sledovaný medikán Zorba v sobotu udeřil na jihozápadě řeckého poloostrova Peloponés, přičemž nejvíce byla zasažena malá rybářská městečka Pylos a Methoni. Pobřežní stráž zrušila všechna trajektová spojení mezi přístavem Pireus a ostrovy Mykonos, Santorini, Rhodos a Kos. Na mnoha místech v oblasti došlo k přerušení dodávek elektrické energie. Zranění zatím nejsou hlášení, úřady ale vyzvaly místní obyvatele a turisty, aby vycházeli ven jen v nejnutnějších případech.
Tzv. medikán je obdobou tropických hurikánů, s klidným "okem" uprostřed a se silnými nárazy větru a prudkou bouří okolo. Pro medikány je však určující to, že se vytvářejí v oblasti Středozemního moře (Mediterranean sea hurricane = medicane) a díky tomu bývají také méně ničivé než americké hurikány. Současný medikán se zformoval nad mořem mezi jižní Itálií, Libyí a Řeckem a na síle nabral díky teplému Středozemnímu moři a naopak přílivu velmi studeného vzduchu ze severu (který v posledních dnech přinesl výrazné ochlazení i k nám).
Největší hrozbou je v případě tzv. medikánů především extrémně silný vítr, velké vlny a přívalové deště, které mohou způsobit i bleskové povodně. Lidé v postižených oblastech by se také měli připravit na výpadky elektrického proudu. Výskyt tropických bouří o takové síle je v této oblasti poměrně vzácný, o to více ale ničivý. V minulosti s sebou medikány přinášely mohutné záplavy a měly na svědomí i lidské životy.
Jihozápadní pobřeží poloostrova Peloponés trápí nyní hlavně veliké vlny a silný nárazový vítr. Podle aktuálních meteorologických modelů a analýz směřuje medikán Zorba na severovýchod, v ohrožení může být i řecký ostrov Kréta. V neděli by se měl medikán Zorba přesunout k západnímu pobřeží Turecka. Meteorologové ale doufají, že přechodem přes pevninu ztratí medikán na síle.
Ambasády, včetně české, vydaly varování pro turisty a vyzvaly je ke sledování zpravodajství a aktuálních bezpečnostních pokynů. České velvyslanectví prozatím doporučuje "běžnou opatrnost". Ministerstvo zahraničí ČR spravuje tzv. systém Drozd, který eviduje občany ČR nacházející se v zahraničí a v případě přírodních katastrof i např. sociálních nepokojů umožňuje rozesílání hromadných zpráv všem zaregistrovaným uživatelům. Pobýváte-li v ohrožené oblasti, doporučujeme se do toho systému registrovat. Obecně cestujete-li do zahraničí, je registrace v systému užitečnou věcí.