Aktuálně
Ministři zahraničí Řecka a Makedonie dnes (17. 6. 2018) podepsali dohodu o novém názvu makedonského státu. Podle ní by měla Makedonie nyní používat kompromisní název Republika Severní Makedonie.
Po rozpadu bývalé Jugoslávie přijala v roce 1991 Skopje název Makedonie a odstartovala tak táhlý spor s Řeckem. Řekové totiž považují název sousední země za zásah do svého dědictví a za skrytý nárok Makedonců na území stejnojmenné řecké provincie. Kvůli tomuto letitému sváru Řekové blokovali zahájení přístupových rozhovorů s Evropskou unií i přizvání Makedonie do Severoatlantické aliance. Na mezinárodním poli se dnes používá název Bývalá jugoslávská republika Makedonie.
Jak dnes informovala ČTK, obě země udělaly první krok na cestě ke kompromisu v této otázce, když se ministři zahraničí Nikos Kotzias (Řecko) a Nikola Dimitrov (Makedonie) sešli na řeckém břehu Prespanského jezera, kterým prochází hranice mezi Řeckem a Makedonií i mezi Albánií, a podepsali zmiňovanou dohodu. Jejímu podpisu přihlížel i řecký premiér Alexis Tsipras a jeho makedonský protějšek Zoran Zaev.
Dohodu o názvu makedonského státu však čeká ještě dlouhá cesta, musí ji schválit parlamenty obou zemí a voliči v Makedonii o ní budou rozhodovat i v referendu. Podle zdrojů ČTK se dají ale v obou zemích čekat další protesty a obstrukce, a to jak z pozice občanů, tak i na politické scéně. Za pozitivní tak lze považovat alespoň to, že obě země projevily vůli tuto otázku řešit a učinily v ní první konkrétní počin.